Անի Հովհաննիսյանը ծնվել է Երևանում։ Հինգ տարեկան հասակում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ հետագայում ստացել է բարձրագույն կրթություն։ Նա գերազանցությամբ ավարտել է Ռուսաստանի Բարձրագույն տնտեսագիտական դպրոցը՝ իրավաբանի մասնագիտությամբ։ Ունի աշխատանքային փորձ իրավաբանության և մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում։
2022 թվականին վերադարձել է Հայաստան և հիմնել քովորքինգ տարածք՝ զբաղվելով դրա նախագծման, կազմակերպման և զարգացման աշխատանքներով։ Տարածքի գործունեության դադարեցումից հետո շարունակել է աշխատել իրավաբանական ոլորտում՝ աջակցելով արտերկրից տեղափոխվող մասնագետներին իրավական խորհրդատվության տրամադրման և փաստաթղթային հարցերում։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում։

Ани Оганисян родилась в Ереване. В пятилетнем возрасте переехала с семьёй в Москву, где впоследствии получила высшее образование. В возрасте пяти лет вместе с семьей переехала в Москву, где впоследствии получила высшее образование. С отличием окончила Национальный исследовательский университет «Высшая школа экономики» по специальности «Юриспруденция». Имеет опыт работы в сфере права и управления человеческими ресурсами.
В 2022 году вернулась в Армению и основала коворкинг-пространство, занимаясь его проектированием, организацией и развитием. После прекращения деятельности пространства продолжила работу в юридической сфере, оказывая правовую и документальную поддержку специалистам, переезжающим из-за рубежа.
В рамках программы «iGorts» работает в Министерстве территориального управления и инфраструктур Республики Армения.