Արամ Հովհաննիսյանը ծնվել և մեծացել է Մոսկվայում։ 2022 թվականին ավարտել է Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանը (ՌԺԲՀ)՝ լեզվաբանության մասնագիտությամբ։ Ավարտելուց հետո սկսել է իր մասնագիտական գործունեությունը որպես անգլերեն և չինարեն լեզուների դասախոս՝ միաժամանակ ակտիվորեն մասնակցելով Մոսկվայի հայ համայնքի կյանքին։
Հայաստան վերադառնալուց հետո շարունակել է կրթական գործունեությունը Ռուս-Հայկական համալսարանի Կոնֆուցիուսի կենտրոնում՝ որպես չինարեն լեզվի և մշակույթի դասախոս։
Բացի այդ, Արամը ունի փորձ իրավաբանական ոլորտում․ նա աշխատել է ԱՄՆ Չիկագո քաղաքում գործող Hitik Law, LLC իրավաբանական ընկերությունում՝ որպես իրավաբանի օգնական և գրասենյակի մենեջեր։ Այդ ընթացքում զբաղվել է CRM համակարգերի կառավարմամբ, հաճախորդների հետ կապերի պահպանմամբ, ինչպես նաև ընկերության սոցիալական հարթակների համակարգմամբ։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում։

Арам Оганнисян родился и вырос в Москве. В 2022 году окончил Российский университет дружбы народов (РУДН) по специальности «Лингвистика». После окончания вуза начал профессиональную деятельность в качестве преподавателя английского и китайского языков, параллельно активно участвуя в жизни армянской общины Москвы.
После возвращения в Армению продолжил педагогическую деятельность в Центре Конфуция Российско-Армянского университета в качестве преподавателя китайского языка и культуры.
Кроме того, Арам имеет опыт работы в юридической сфере: он работал в юридической компании Hitik Law, LLC (г. Чикаго, США) в должности помощника юриста и офис-менеджера. В рамках своей деятельности занимался управлением CRM-системами, сопровождением клиентских коммуникаций, а также координацией социальных платформ компании.
В рамках программы «iGorts» работает в Центр репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА.