Արթուր Երանոսյանը ծնվել է Հայաստանում։ Ավարտել է Նիժնի Նովգորոդի պետական տեխնիկական համալսարանի ֆիզիկատեխնիկական ֆակուլտետը՝ ստանալով ինժեների կոչում ատոմային էլեկտրակայանների և էներգետիկ կայանների ոլորտում։
2005 թվականին, համալսարանը ավարտելուց հետո, սկսել է աշխատել Աֆրիկանտովի անվան փորձարարական-կոնստրուկտորական բյուրոյում՝ որպես երրորդ կարգի ինժեներ։
2006 թվականին, փոխելով մասնագիտական գործունեության ուղղությունը, աշխատանքի է անցել «Նիժեգորոդկապրեմստրոյ ԱԻՆ» ՍՊԸ հիմնարկում՝ ջերմային էներգիայի հաշվառման հանգույցների ներդրման գլխավոր մասնագետի և ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում։
2012–2017 թվականներին աշխատել է «Էռա» ՍՊԸ-ում՝ որպես կառավարման ավտոմատացված համակարգերի ինժեներ-նախագծող և նույն ոլորտում նախագծերի ղեկավար։
Արթուրը մասնակցել է մի շարք խոշոր նախագծերի, այդ թվում՝
-
2014 թվականի Օլիմպիական խաղերի ընթացքում Օլիմպիական կրակի տարրայի կառուցմանը և շահագործմանը,
2018 թվականից Օմսկի նավթավերամշակման գործարանի նոր մասի կառուցմանը,
Մոսկվայի, Նիժնի Նովգորոդի, Պավլովսկի թռչնաֆաբրիկայի, «Ալմազ-Անտեյ» հակաօդային պաշտպանության կոնցեռնի, Նիժնի Նովգորոդի տեխնոպարկի, Դաշնային պետական գիտահետազոտական ինստիտուտ «Պոլիմերներ»-ի, Օրգհիմ գործարանի և «ՎՄԶ» ԲԲԸ (Վյսսա) մետալուրգիական գործարանի տեխնոլոգիական օբյեկտների նախագծման և կառուցման աշխատանքներին։
2017–2019 թվականներին Ռուսաստանում հիմնադրել և ղեկավարել է Իջևանի կոնյակի գործարանի ֆիրմային խանութների ցանցը։
2019–2025 թվականներին աշխատել է տարբեր շինարարական կազմակերպություններում՝ որպես գլխավոր ինժեներ և նախագծերի ղեկավար։ Այդ ընթացքում ղեկավարել է Նիժնի Նովգորոդի OCEANIS ջրաշխարհի էլեկտրական լուսավորության կառուցման նախագիծը և STADA դեղագործական ընկերության համար «SNUP» դեղամիջոցի արտադրական գծի ներդրման նախագիծը։

Artur Yeranosyan was born in Armenia. He graduated from the Faculty of Physics and Technology at Nizhny Novgorod State Technical University with an engineering degree in nuclear and energy power plants.
He began his career in 2005 at the Afrikantov Experimental Design Bureau as a junior engineer. The following year, he shifted his focus to thermal energy systems, joining Nizhegorodkapremstroy AIN LLC as a lead specialist and project manager for the implementation of thermal energy metering units. From 2012 to 2017, Artur worked at Era LLC as an engineer-designer of automated control systems and later as a project manager. During this period, he contributed to a number of major projects, including the construction and operation of the Olympic flame cauldron for the 2014 Olympic Games, the new section of the Omsk Oil Refinery, and the design and construction of technological facilities in Moscow, Nizhny Novgorod, and other industrial sites such as the Almaz-Antey Air Defense Concern, Nizhny Novgorod Technopark, the Federal State Research Institute “Polymers,” the Orghim Plant, and the Vyssa Metallurgical Plant (VMZ LLC).
Between 2017 and 2019, he founded and managed a network of branded stores for the Ijevan Cognac Factory in Russia. From 2019 to 2025, he served as chief engineer and project manager in various construction companies, overseeing projects such as the electrical lighting system for the Nizhny Novgorod OCEANIS Waterpark and the production line for the “SNUP” pharmaceutical product at STADA Pharmaceutical Company.