Արթուր Երանոսյանը ծնվել է Հայաստանում։ Ավարտել է Նիժնի Նովգորոդի պետական տեխնիկական համալսարանի ֆիզիկատեխնիկական ֆակուլտետը՝ ստանալով ինժեների կոչում ատոմային էլեկտրակայանների և էներգետիկ կայանների ոլորտում։
2005 թվականին, համալսարանը ավարտելուց հետո, սկսել է աշխատել Աֆրիկանտովի անվան փորձարարական-կոնստրուկտորական բյուրոյում՝ որպես երրորդ կարգի ինժեներ։
2006 թվականին, փոխելով մասնագիտական գործունեության ուղղությունը, աշխատանքի է անցել «Նիժեգորոդկապրեմստրոյ ԱԻՆ» ՍՊԸ հիմնարկում՝ ջերմային էներգիայի հաշվառման հանգույցների ներդրման գլխավոր մասնագետի և ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում։
2012–2017 թվականներին աշխատել է «Էռա» ՍՊԸ-ում՝ որպես կառավարման ավտոմատացված համակարգերի ինժեներ-նախագծող և նույն ոլորտում նախագծերի ղեկավար։
Արթուրը մասնակցել է մի շարք խոշոր նախագծերի, այդ թվում՝
-
2014 թվականի Օլիմպիական խաղերի ընթացքում Օլիմպիական կրակի տարրայի կառուցմանը և շահագործմանը,
2018 թվականից Օմսկի նավթավերամշակման գործարանի նոր մասի կառուցմանը,
Մոսկվայի, Նիժնի Նովգորոդի, Պավլովսկի թռչնաֆաբրիկայի, «Ալմազ-Անտեյ» հակաօդային պաշտպանության կոնցեռնի, Նիժնի Նովգորոդի տեխնոպարկի, Դաշնային պետական գիտահետազոտական ինստիտուտ «Պոլիմերներ»-ի, Օրգհիմ գործարանի և «ՎՄԶ» ԲԲԸ (Վյսսա) մետալուրգիական գործարանի տեխնոլոգիական օբյեկտների նախագծման և կառուցման աշխատանքներին։
2017–2019 թվականներին Ռուսաստանում հիմնադրել և ղեկավարել է Իջևանի կոնյակի գործարանի ֆիրմային խանութների ցանցը։
2019–2025 թվականներին աշխատել է տարբեր շինարարական կազմակերպություններում՝ որպես գլխավոր ինժեներ և նախագծերի ղեկավար։ Այդ ընթացքում ղեկավարել է Նիժնի Նովգորոդի OCEANIS ջրաշխարհի էլեկտրական լուսավորության կառուցման նախագիծը և STADA դեղագործական ընկերության համար «SNUP» դեղամիջոցի արտադրական գծի ներդրման նախագիծը։

Артур Ераносян родился в Армении. Окончил физико-технический факультет Нижегородского государственного технического университета, получив квалификацию инженера в области атомных электростанций и энергетических установок.
В 2005 году, после окончания университета, начал работать в Опытно-конструкторском бюро имени Африкантова в должности инженера третьей категории.
В 2006 году, сменив направление профессиональной деятельности, перешёл на работу в ООО «Нижегородкапремстрой МЧС» на должность ведущего специалиста по внедрению узлов учёта тепловой энергии и руководителя программы.
В 2012–2017 годах работал в ООО «Эра» инженером-проектировщиком автоматизированных систем управления, а затем руководителем проектов в той же сфере.
Артур участвовал в реализации ряда крупных проектов, в том числе:
- создании и эксплуатации чаши Олимпийского огня на Олимпийских играх 2014 года,
- строительстве новой части Омского нефтеперерабатывающего завода (с 2018 года),
- проектировании и строительстве технологических объектов для Москвы, Нижнего Новгорода, Павловской птицефабрики, концерна ПВО «Алмаз-Антей», технопарка Нижнего Новгорода, Федерального научно-исследовательского института «ПОЛИМЕРЫ», завода «Оргхим» и металлургического предприятия «ВМЗ» (Выksa).
В 2017–2019 годах основал и руководил сетью фирменных магазинов Иджеванского коньячного завода в России.
В 2019–2025 годах работал в различных строительных организациях в должности главного инженера и руководителя проектов. В этот период возглавлял проекты по строительству системы электрического освещения аквапарка OCEANIS в Нижнем Новгороде и внедрению производственной линии препарата «SNUP» для фармацевтической компании STADA.