Գոհար Պողոսյանը ծնվել է Հայաստանում, մեծացել՝ Ռուսաստանում։ Գերազանցությամբ ավարտել է Տիմիրյազևի անվան ակադեմիայի Այգեգործության և լանդշաֆտային ճարտարապետության ֆակուլտետի բակալավրը և մագիստրատուրան։
Գոհարը ղեկավարում է լանդշաֆտային նախագծեր՝ կոնցեպտուալ փուլից մինչև հեղինակային հսկողություն։ Ռուսաստանում աշխատել է որպես ֆրիլանսեր խոշոր լանդշաֆտային ընկերություններում՝ զբաղվելով մասնավոր տնամերձ հանրային տարածքների, հյուրանոցների, բնակելի համալիրների, զբոսայգիների և պուրակների նախագծերով։
Վերջին երեք տարիներին Հայաստանում տարբեր նշանակության և մասշտաբի տարածքների վրա նախագծում և իրականացնում է հեղինակային հսկողություն։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է Երևանի քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում։

Гоар Погосян родилась в Армении, выросла в России. С отличием окончила бакалавриат и магистратуру факультета садоводства и ландшафтной архитектуры Академии имени Тимирязева.
Гоар руководит ландшафтными проектами на всех этапах — от концептуальной разработки до авторского надзора. В России работала фрилансером в крупных ландшафтных компаниях, занимаясь проектированием частных усадеб, общественных территорий, гостиниц, жилых комплексов, парков и садов.
За последние три года в Армении проектирует и осуществляет авторский надзор за объектами различного масштаба и назначения.
В рамках программы «iGorts» работает в аппарате главы административного района Кентрон Ереванской мэрии.