Նաիրա Գրիգորյանը ծնվել և մեծացել է Հայաստանում։ Ավարտել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը և մասնագիտական գործունեությունը սկսել է որպես իրավաբան՝ Ֆինանսների նախարարությանն առընթեր «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց» ՊՀ-ում։
2008 թվականին տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաք։ 2010–2012 թվականներին աշխատել է «Նարիշկինների փաստաբանական կոլեգիա»-ում՝ որպես փաստաբանի օգնական։ 2012 թվականին հաջողությամբ հանձնել է փաստաբանի որակավորման քննությունը և ստացել փաստաբանի արտոնագիր։ 2012–2016 թվականներին եղել է Սանկտ Պետերբուրգի փաստաբանների պալատի անդամ-փաստաբան՝ արդյունավետ վարելով քաղաքացիական և քրեական գործեր և դրսևորելով բարձր մասնագիտական պատրաստվածություն և պատասխանատվություն։
2016 թվականին տեղափոխվել է Մոսկվա և ներկայումս հանդիսանում է Մոսկվա քաղաքի Փաստաբանների պալատի անդամ-փաստաբան։ Իր երկարամյա գործունեության ընթացքում շարունակաբար մատուցել է իրավաբանական աջակցություն ու պաշտպանություն քրեական, վարչական և քաղաքացիական գործերով։ Մասնագիտական նվիրումի համար բազմիցս պարգևատրվել է Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի փաստաբանների պալատների պատվոգրերով և շնորհակալագրերով։
2020 թվականից հանդիսանում է Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի համահիմնադիր՝ նպաստելով հայկական իրավաբանական համայնքի միավորմանը։ Ասոցիացիայի շրջանակում բազմիցս իրականացրել է անհատույց իրավական աջակցություն Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ միգրացիոն, քաղաքացիական և քրեական գործերով՝ ապահովելով նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ու իրավական իրազեկվածության բարձրացումը։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության իրավաբանական վարչությունում։

Наира Григорян родилась и выросла в Армении. Она окончила факультет права Американского университета Армении и начала профессиональную деятельность юристом в ЗАО «Агентство сельского финансирования» при Министерстве финансов.
В 2008 году переехала в Санкт-Петербург, Россия. С 2010 по 2012 год работала помощником юриста в «Юридической коллегии Нарышкиных». В 2012 году успешно сдала квалификационный экзамен и получила лицензию адвоката. С 2012 по 2016 год Наира была членом адвокатской палаты Санкт-Петербурга, эффективно ведя гражданские и уголовные дела, демонстрируя высокий профессионализм и ответственность.
В 2016 году переехала в Москву, где в настоящее время является членом адвокатской палаты города Москвы. За долгую профессиональную деятельность она постоянно предоставляла юридическую помощь и защиту по уголовным, административным и гражданским делам. За профессиональное усердие неоднократно награждалась почетными грамотами и благодарностями адвокатских палат Санкт-Петербурга и Москвы.
С 2020 года является соучредителем Ассоциации армянских юристов, способствуя объединению армянского юридического сообщества. В рамках ассоциации неоднократно оказывала бесплатную юридическую помощь гражданам Армении, проживающим в России, по вопросам миграции, гражданского и уголовного права, обеспечивая защиту их прав и повышение правовой осведомленности.
В рамках программы «iGorts» Наира работает в юридическом отделе Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения.