Տարիել Դանելյանը ծնվել է Վրաստանում և մեծացել Ռուսաստանում։ Ավարտել է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի քաղաքագիտության ասպիրանտուրան։
Աշխատել է Ռուսաստանի Դաշնության պետական կառույցներում, այդ թվում՝ Մոսկվայի մարզային կառավարությունում, Պետական դումայում և Արդյունաբերության ու առևտրի նախարարությունում։
Նրա հետաքրքրությունների ոլորտը ընդգրկում է փիլիսոփայությունը, հոգեբանությունը և ինտելեկտուալ խաղերը։ Ակտիվ մասնակցություն է ունեցել «Oratory School» նախագծում և արժանացել քաղաքագիտության օլիմպիադայի հաղթողի տիտղոսին։

Тариел Данелян родился в Грузии и вырос в России. Окончил аспирантуру по политологии Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова.
Работал в государственных учреждениях Российской Федерации, в том числе в Московском областном правительстве, Государственной Думе и Министерстве промышленности и торговли.
Область его интересов охватывает философию, психологию и интеллектуальные игры. Активно участвовал в проекте «Oratory School» и был удостоен звания победителя олимпиады по политологии.
В рамках программы «iGorts» Тариел Данелян работает в Министерстве труда и социальных вопросов Республики Армения.