Քարիմ Մուսալլամը ծնվել և մեծացել է Հորդանանի մայրաքաղաք Ամմանում։ Ավարտել է Հռոմի «Սապիենցա» համալսարանը՝ ստանալով ճարտարապետության, լանդշաֆտի և հնագիտության մագիստրոսի աստիճան (ALA):
Ուսումնական փորձառություններն անցկացրել է Հունաստանի Աթենք և Իտալիայի Նեապոլ քաղաքներում՝ մասնավորապես կենտրոնանալով քաղաքային միջավայրում վտանգված մշակութային ժառանգության պահպանության նախագծերի վրա։ Հնագիտական փորձառություն է ունեցել Հռոմի Կոլիզեումի հնագիտական պարկում։
Քարիմը նաև ստացել է հնգամյա բակալավրի աստիճան ճարտարապետության ոլորտում Հորդանանի Գերմանական համալսարանում, որի ընթացքում մեկ տարի սովորել է Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի ՀաֆենՍիթի համալսարանում և ձեռք բերել պրակտիկ փորձ գերմանական ճարտարապետական գրասենյակում։
Ամերիկյան ճարտարապետական գրասենյակում աշխատելուց հետո երկու տարի կենտրոնացել է քաղաքաշինության նախագծերի վրա՝ հատկապես հնության և մշակույթի ոլորտներում, համագործակցելով ՄԱԿ-ի Միջավայրի ծրագրի Հորդանանի գրասենյակի հետ։ Այդ ընթացքում մասնակցել է Հորդանանի երկու քաղաքների կլիմայական կայունության գլխավոր հատակագծերի մշակմանը։

Карим Мусаллам родился и вырос в Аммане, столице Иордании. Окончил Университет «Сапиенца» в Риме, получив степень магистра в области архитектуры, ландшафтного дизайна и археологии (ALA).
Проходил учебные стажировки в Афинах (Греция) и Неаполе (Италия), сосредоточившись на проектах по сохранению объектов культурного наследия в городской среде. Имеет археологический опыт работы в археопарке Колизея в Риме.
Также получил пятилетнюю степень бакалавра в области архитектуры в Немецком университете Иордании, включая год обучения в Университете HafenCity в Гамбурге (Германия) с практическим опытом работы в немецком архитектурном бюро.
После работы в американском архитектурном бюро два года занимался проектами в сфере градостроительства, особенно в области исторического и культурного наследия, сотрудничая с Иорданским офисом Программы ООН по окружающей среде. В этот период принимал участие в разработке генеральных планов климатической устойчивости для двух городов Иордании.