Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության ներկայացուցիչների հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության ներկայացուցիչներին՝ գործադիր տնօրեն Էդգար Էվոյանի գլխավորությամբ: ԱՌՖԻ-ն (ARFI - Armenia Financed) Հայաստանում ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակն է, որը հնարավորություն է տալիս ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում գործող փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, նոր տեխնոլոգիական ստարտափ նախագծերում և դառնալ դրանց մի մասը։
Զարեհ Սինանյանը կարևորել է ներդրումային հարթակի ստեղծումը, որը հրաշալի միջոց է հանդիսանում Հայաստանում նոր բիզնեսի գաղափարների իրագործման, բիզնես միջավայրի զարգացման, ներդրողների համար լրացուցիչ եկամտի աղբյուրի ստեղծման, այլընտրանքային ֆինանսական ներդրումները խթանելու, տեղական ներդրումային մշակույթը զարգացնելու, ինչպես նաև Հայաստան-սփյուռք կապը ամրապնդել համար:
«Հարթակը, որի պաշտոնական մեկնարկն ակնկալվում է ապրիլին, լինելու է էլեկտրոնային միջավայրում ներդրումներ ներգրավելու գործիք: Այն հնարավորություն կտա և՛ լոկալ բիզնեսներին ֆինանսավորում ներգրավել, և՛ ներդրողներին ամբողջ աշխարհից մասնակցություն ունենալ պոտենցիալ ունեցող հայկական նախագծերում»,-նշել է Էդգար Էվոյանը՝ Գլխավոր հանձնակատարին մանրամասն ներկայացնելով հարթակի զարգացման հեռանկարները և ուղղությունները: Ընդգծվել է նաև, որ ԱՌՖԻ-ն վերահսկվում է Կենտրոնական բանկի կողմից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարաբնույթ հարցեր, որոնք վերաբերում էին հարթակի անվտանգությանը, թափանցիկությանը, բաժնետոմսերի թողարկման հնարավորություններին, սփյուռքի ներգրավվածությանը և այլ հարցերի: Հանդիպման ավարտին կողմերը համագործակցելու և ներդրումային հարթակը սփյուռքյան համայնքներում ներկայացնելու պատրաստակամություն հայտնեցին:

Уполномоченный встретился с представителями инвестиционной компании АРФИ
Главный уполномоченный Заре Синанян принял представителей Альянса развития финансовых коммуникаций и отношений с инвесторами АРФИ во главе с исполнительным директором Эдгаром Эвояном. АРФИ (ARFI - Armenia Financed) - первая инвестиционная краудфандинговая платформа в Армении, которая дает возможность инвестировать в малые и средние предприятия, действующие в Армении, в новые технологические стартап-проекты со всего мира и стать их частью.
Заре Синанян подчеркнул важность создания инвестиционной платформы, которая является прекрасным способом реализации новых бизнес-идей в Армении, создания условий для развития бизнеса, создания дополнительного источника дохода для инвесторов, продвижения альтернативных финансовых вложений, развития местной инвестиционной культуры, а также укреплять связи Армения-диаспора.
«Платформа, официальный запуск которой ожидается в апреле, станет инструментом привлечения инвестиций в электронную среду. Это позволит как местному бизнесу привлечь финансирование, так и инвесторам со всего мира участвовать в перспективных армянских проектах», - сказал Эдгар Эвоян, подробно представляя главному уполномоченному перспективы и направления развития платформы. Также было подчеркнуто, что АРФИ контролируется Центральным банком.
В ходе встречи обсуждались различные вопросы, связанные с безопасностью платформы, прозрачностью, возможностью выпуска акций, взаимодействием с диаспорой и другими вопросами. В завершение встречи стороны выразили готовность к сотрудничеству и презентации инвестиционной платформы в сообществах диаспоры.