Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները 2 կրթական կենտրոն են հիմնել
ՌԴ Չիտա քաղաքի հայ համայնքի ղեկավար, Չիտայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանը և ՌԴ Կրասնոյարսկ քաղաքի համայնքապետի տեղակալ, Կրասնոյարսկում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Արմեն Սարգսյանը դեսպան-գործընկերների հետ կիսվեցին կրթամշակութային կենտրոնների ստեղծման իրենց փորձով:
Հարությունը կենտրոնը կառուցել է հիմքից: Նա ներկայացրեց, թե ինչպես հղացավ կենտրոնի ստեղծման գաղափարը և ինչ փուլեր հաղթահարեց այն իրականացնելու համար՝ սկսած տարածք գտնելուց, պետության և համայնքի հետ համագործակցությունից, ֆինանսավորման ռեսուրսներից, բովանդակային նշանակության հարցերից, մարդկանց ներգրավվումից մինչև այսօր արդեն գործող հաստատության արդյունավետ գործունեության ապահովումը:
Արմենը կարողացավ վերականգնել դեռևս 2003 թ. ստեղծված դպրոցը, առաջ բերեց նոր գաղափարախոսություն ու հնարավորություններ, ապահովեց դասընթացների անցկացման համար նոր միջավայր, ներգրավվեց բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների, ներդրվեցին ուսումնական նոր մեթոդներ, ինչի արդյունքում էլ ավելացավ կենտրոնում ուսանողների թիվը:
Երկու կենտրոններն էլ կրում են Մեսրոպ Մաշտոցի անունը:
Փոխլրացնող տեղեկատվությամբ՝ նրանք շեշտադրեցին հիմնական դժվարություններն ու մարտահրավերները, դրանց լուծման ու հաղթահարման տարբերակները, կարևորեցին «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի որոշիչ ազդեցությունն իրենց գործունեության վրա, մյուս դեսպանների հետ համագործակցությունն ու իրարից սովորելու ձգտումը, պատրաստակամություն հայտնեցին օգտակար լինել իրենց գործընկերներին այս գործում հաջողության հասնելու ճանապարհին:
Փորձի փոխանակման այս հանդիպումն արդյունավետ էր մասնակիցների համար: Նրանք ևս կիսվեցին իրենց փորձով ու պատկերացումներով, ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:

Молодые послы диаспоры основали 2 образовательных центра
Руководитель армянской общины города Чита (Россия), молодой посол диаспоры в Чите Арутюн Атоян и заместитель главы армянской общины города Красноярск (Россия), молодой посол диаспоры в Красноярске Армен Саргсян поделились с послами-коллегами своим опытом создания культурно-образовательных центров.
Арутюн построил центр с нуля. Он представил, как пришел к идее создания центра и какие этапы преодолел для ее реализации, начиная от поиска площади, сотрудничества с государством и общиной, финансирования, привлечения людей до обеспечения эффективной работы учреждения на сегодняшний день.
Армен смог восстановить еще в 2003 году созданную школа, привнес новую идеологию и возможности, обеспечил новую среду для проведения курсов, привлек высококвалифицированных специалистов, внедрил новые методы обучения, в результате чего количество учащихся в центре увеличилось.
Оба центра носят имя Месропа Маштоца.
В дополнение презентации они подчеркнули основные трудности и вызовы, пути их преодоления и решающее влияние программы «Молодой посол диаспоры» на их деятельность, сотрудничество с другими послами и желание учиться друг у друга, а также выразили готовность быть полезными своим коллегам в этой работе.
Эта встреча по обмену опытом была плодотворной для участников. Они также поделились своими идеями, получили ответы на вопросы.