Հանդիպում Բարսելոնայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Իսպանիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Բարսելոնայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպումն ընթացել է Բարսելոնայի հայկական մշակութային միության «Հայ Տուն» կենտրոնում, որին մասնակցել են միության ատենապետ Դաթև Սուլեանը, Կատալոնիայի «Արարատ» հայկական միության ղեկավար, Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանը, «Հայք» պարային համույթի ղեկավար Հայկ Եղիազարյանը և այլք։
Նախքան հանդիպումը՝ Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել միության մեկօրյա հայկական դպրոցում, որն ունի շուրջ 80 սան։ Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել միության հայապահպան աշխատանքը՝ շեշտելով, որ քաջ գիտակցում է սփյուռքում հայկական դպրոց հիմնելու և պահպանելու դժվարությունները։
Շնորհակալություն հայտնելով այցելության համար՝ Դաթև Սուլեանը նշել է, որ հանդիպումը սպասված էր և ընդգծել, որ տեղում գործող միությունները միասնաբար աշխատում են հանուն համայնքի համախմբվածության, ինքնության և հայրենիքի հետ ամուր կապի պահպանման, հայկական կրթության տրամադրման։
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը մանրամասնորեն ներկայացրել է 2019 թվականից ի վեր գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ծրագրերը, հայրենադարձության գործընթացը, Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների իրավիճակը, սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված նախաձեռնությունները։ Գլխավոր հանձնակատարը հորդորել է համայնքի երիտասարդներին մասնակցել օգոստոսին Հայաստանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական համաժողովին և Համահայկական 8-րդ խաղերին։
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով։ Հարցերը հիմնականում վերաբերել են սփյուռքի դպրոցներում դասագրքերի և ընդհանուր մեթոդաբանության խնդիրներին, հայրենադարձության ընթացքին, Հայաստանի և Արցախի մարտահրավերներին, սփյուռքում հայկական ինքնության պահպաման դժվարություններին։

Встреча с представителями армянской общины Барселоны
В ходе своего рабочего визита в Испанию главный уполномоченный Заре Синанян встретился с представителями армянской общины Барселоны.
Встреча состоялась в центре "Ай Тун" (“Армянский дом”) Армянского культурного союза Барселоны, на которой присутствовали председатель Союза Датев Сульян, глава Армянского союза Каталонии "Арарат", молодой посол диаспоры в Испании Саркис Акопян, руководитель танцевального ансамбля "Айк" Айк Егиазарян и др.
Перед встречей главный уполномоченный совершил экскурсию по однодневной армянской школе Союза, в которой обучается около 80 учеников. Главный уполномоченный высоко оценил работу Союза по сохранению армянства, подчеркнув, что он хорошо осведомлен о трудностях создания и поддержания жизнедеятельности армянской школы в диаспоре.
Поблагодарив за визит, Датев Сульян отметил, что встреча была долгожданной, и подчеркнул, что местные профсоюзы работают сообща ради сплочения общины, сохранения идентичности и прочных связей с родиной, предоставления армянского образования.
Затем Заре Синанян подробно представил деятельность, программы, процесс репатриации, ситуацию в отношениях Армения-Диаспора, инициативы, направленные на привлечение потенциала Диаспоры, реализуемые Офисом с 2019 года. Главный уполномоченный призвал молодежь общины принять участие в Армянском молодежном форуме и 8-х Панармянских играх, которые состоятся в Армении в августе.
Встреча продолжилась в формате вопросов и ответов. Вопросы в основном касались проблем с учебниками и общей методикой в школах диаспоры, репатриации, вызовов Армении и Арцаха, трудностей сохранения армянской идентичности в диаспоре.