ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքը Հայոց Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ
24 Ապրիլի 2023
Սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության մեկնարկի 108-րդ տարին: Հայությունը միասնաբար խնկարկում է 1 ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը՝ արթուն պահելով աշխարհի պատմության ամենաողբերգական հիշողություններից մեկը: Սակայն հայերի ցեղասպանությունը զուտ պատմական փաստ չէ, որը մնացել է հեռավոր անցյալի մշուշում: Այսօր բոլորս ականատես ենք, թե ինչպես է ցեղասպան Թուրքիայի կրտսեր եղբայրը նոր ցեղասպանությամբ սպառնում հայկական հողի վրա ապրող հայ ժողովրդին: Արցախը շարունակում է պաշարված մնալ, իսկ քաղաքակիրթ աշխարհը պահպանում է իր քար լռությունը: Պարտավոր ենք գիտակցել, որ այսօր, ինչպես 108 տարի առաջ, մենք կարող ենք ապավինել միայն մեր միասնական ուժին, միայն մեր ջանքերին և մեր հաստատակամությանը: Կլինենք միասնական և համախմբված՝ կհաղթահարենք բոլոր դժվարությունները և կկերտենք մեր երազած պայծառ ապագան: Հակառակ պարագայում, կզրկվենք մեր հայրենիքից մնացած վերջին մասնիկից և կշրջենք հայ ազգի պատմության վերջին էջը:
Ուրեմն, եկեք իրապես պատվենք մեր նահատակների հիշատակը՝ ապագային նայելով պատմական դասերի դիտակետից և մեր հայացքներն ուղղենք դեպի հայրենիք: Համախմբվենք մեր պետականության շուրջ՝ որպես անքննելի և անսակարկելի արժեք, որպես մեր հարատևման միակ երաշխիք և որպես մեր երազների իրականացման միակ գրավական: Ներդնենք մեր ջանքերը, գիտելիքը, միտքը, մեր համահայկական ներուժը պետության կայացման, հզորացման և զարգացման գործում:

Обращение Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна по случаю 108-й годовщины Геноцида армян
24 Апреля 2023
Уважаемые соотечественники,
Сегодня исполняется 108 лет с начала Геноцида армян. Армения скорбит о 1,5 миллионах невинных жертвах, сохраняя в памяти один из самых мрачных моментов в мировой истории. Конечно, Геноцид армян - это не просто исторический факт, оставшийся в далеком прошлом. Сегодня мы являемся свидетелями того, как младший брат, совершающей геноцид Турции, угрожает армянскому народу, живущему на землях своих предков, новой резней. Пока Арцах остается в блокаде, цивилизованный мир отказывается нарушать свое молчание. Мы должны признать, что сегодня, как и 108 лет назад, мы можем рассчитывать исключительно на нашу коллективную силу и на наш несгибаемый дух. Мы должны быть едиными и сплоченными, тогда мы преодолеем все препятствия и построим будущее, о котором мы все мечтаем. В противном случае мы потеряем оставшуюся часть нашей Родины и перевернем последнюю страницу в истории армянского народа.
Давайте почтим память наших мучеников, глядя в будущее с точки зрения истории, давайте обратим наши взоры на нашу Родину. Давайте объединимся вокруг нашей государственности как неоспоримой и не подлежащей обсуждению ценности, как единственного гаранта нашего выживания и единственного залога реализации наших общих планов. Давайте вложим наши усилия, знания, идеи и наш общеармянский потенциал в укрепление и развитие нашего государства.