ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքը Հայոց Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ
24 Ապրիլի 2023
Սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության մեկնարկի 108-րդ տարին: Հայությունը միասնաբար խնկարկում է 1 ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը՝ արթուն պահելով աշխարհի պատմության ամենաողբերգական հիշողություններից մեկը: Սակայն հայերի ցեղասպանությունը զուտ պատմական փաստ չէ, որը մնացել է հեռավոր անցյալի մշուշում: Այսօր բոլորս ականատես ենք, թե ինչպես է ցեղասպան Թուրքիայի կրտսեր եղբայրը նոր ցեղասպանությամբ սպառնում հայկական հողի վրա ապրող հայ ժողովրդին: Արցախը շարունակում է պաշարված մնալ, իսկ քաղաքակիրթ աշխարհը պահպանում է իր քար լռությունը: Պարտավոր ենք գիտակցել, որ այսօր, ինչպես 108 տարի առաջ, մենք կարող ենք ապավինել միայն մեր միասնական ուժին, միայն մեր ջանքերին և մեր հաստատակամությանը: Կլինենք միասնական և համախմբված՝ կհաղթահարենք բոլոր դժվարությունները և կկերտենք մեր երազած պայծառ ապագան: Հակառակ պարագայում, կզրկվենք մեր հայրենիքից մնացած վերջին մասնիկից և կշրջենք հայ ազգի պատմության վերջին էջը:
Ուրեմն, եկեք իրապես պատվենք մեր նահատակների հիշատակը՝ ապագային նայելով պատմական դասերի դիտակետից և մեր հայացքներն ուղղենք դեպի հայրենիք: Համախմբվենք մեր պետականության շուրջ՝ որպես անքննելի և անսակարկելի արժեք, որպես մեր հարատևման միակ երաշխիք և որպես մեր երազների իրականացման միակ գրավական: Ներդնենք մեր ջանքերը, գիտելիքը, միտքը, մեր համահայկական ներուժը պետության կայացման, հզորացման և զարգացման գործում:

The Republic of Armenia High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan's Address on the Occasion of the 108th Anniversary of the Armenian Genocide
24 April 2023
Today marks the 108th anniversary of the beginning of the Armenian Genocide. The Armenian nation collectively memorializes the memory of 1.5 million innocent victims, keeping alive one of the darkest moments in the history of the world. Of course, the Armenian Genocide is not merely a historical fact that has remained in the midst of the distant past. Today, we are witnessing how the younger brother of genocidal Turkey threatens the Armenian people living on their ancestral lands with a new massacre. While Artsakh remains besieged, the civilized world refuses to break its silence. We must recognize that today, as 108 years ago, we can depend solely on our collective strength, united effort, and our unyielding spirit. We must be united, and united we will overcome all obstacles and carve out the future we have all dreamt of. Otherwise, we will lose the remaining part of our homeland and turn the last page in the history of the Armenian nation.
Therefore, let's truly honor the memory of our martyrs, looking to the future from the vantage point of history let’s turn our eyes to our motherland. Let's unite around our statehood as an incontestable and non-negotiable value, as the only guarantor of our survival and the only guarantee for the realization of our dreams. Let's invest our effort, our knowledge, our thought, and our pan-Armenian potential in strengthening and developing our state.