Հանդիպում Ալիկանտեի հայ համայնքի հետ
Իսպանիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Ալիկանտեի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Ներկայացնելով տեղի հայ համայնքի գործունեությունը՝ Ալիկանտեի «Հայաստան» ասոցիացիայի նախագահ Հասմիկ Քոչարյանը նշել է, որ սկսել են գործունեություն ծավալել դեռևս 2007 թվականից։ «Հենց նույն թվականին էլ բացվել է մեր առաջին հայկական դպրոցը, ապա տեղադրվել է խաչքար։ 2018 թվականին բացվել է նոր դպրոց, որտեղ արդեն ունենք 85 հայ աշակերտ։ Ունենք նաև պարի խումբ»,-նշել է Հասմիկ Քոչարյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ սերտ համագործակցում են տեղի քաղաքապետարանի հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել համայնքին միասնականության համար և նշել, որ համայնքային բոլոր մեծ և փոքր հաջողություններն արդյունքն են ներդրված ջանքերի և աշխատանքի։ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է նաև գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերը և նախաձեռնությունները, որոնք մեծ հետաքրքրություն և պահանջարկ ունեն համայնքում։
Ներկաները հարցեր են ուղղել Հայաստանի անվտանգային համակարգի, զինվորական ծառայության, ներդրումների, բարեգործության, կրթական ծրագրերի և դասագրքերի, Հայաստան-Իսպանիա երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ։

Встреча с армянской общиной Аликанте
В рамках визита в Испанию главный уполномоченный Заре Синанян встретился с представителями армянской общины Аликанте.
Представляя деятельность местной армянской общины, председатель Ассоциации «Айастан» в Аликанте Асмик Кочарян отметила, что они начали свою деятельность еще с 2007 года. «В том же году была открыта наша первая армянская школа, затем был установлен хачкар. В 2018 году открылась новая школа, в которой уже есть 85 армянских учеников. У нас также есть танцевальная группа», - отметила Асмик Кочарян. Она также подчеркнула, что они тесно сотрудничают с местной мэрией.
Главный уполномоченный поблагодарил общину за единство и отметил, что все большие и малые успехи общины являются результатом приложенных усилий и работы. Заре Синанян представил также деятельность Офиса, программы и инициативы, которые имеют большой интерес и спрос в общине. Присутствующие задали вопросы о системе безопасности Армении, военной службе, инвестициях, благотворительности, образовательных программах и учебниках, двусторонних отношениях Армения-Испания.