Հանդիպում Ալիկանտեի հայ համայնքի հետ
Իսպանիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Ալիկանտեի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Ներկայացնելով տեղի հայ համայնքի գործունեությունը՝ Ալիկանտեի «Հայաստան» ասոցիացիայի նախագահ Հասմիկ Քոչարյանը նշել է, որ սկսել են գործունեություն ծավալել դեռևս 2007 թվականից։ «Հենց նույն թվականին էլ բացվել է մեր առաջին հայկական դպրոցը, ապա տեղադրվել է խաչքար։ 2018 թվականին բացվել է նոր դպրոց, որտեղ արդեն ունենք 85 հայ աշակերտ։ Ունենք նաև պարի խումբ»,-նշել է Հասմիկ Քոչարյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ սերտ համագործակցում են տեղի քաղաքապետարանի հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել համայնքին միասնականության համար և նշել, որ համայնքային բոլոր մեծ և փոքր հաջողություններն արդյունքն են ներդրված ջանքերի և աշխատանքի։ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է նաև գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերը և նախաձեռնությունները, որոնք մեծ հետաքրքրություն և պահանջարկ ունեն համայնքում։
Ներկաները հարցեր են ուղղել Հայաստանի անվտանգային համակարգի, զինվորական ծառայության, ներդրումների, բարեգործության, կրթական ծրագրերի և դասագրքերի, Հայաստան-Իսպանիա երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ։

A meeting with the Armenian community of Alicante
During his visit to Spain, High Commissioner Zareh Sinanyan met with the representatives of the Armenian community of Alicante.
Presenting the activities of the local Armenian community, Chairman of the «Hayastan» Association of Alicante Hasmik Kocharyan noted that they started their activities back in 2007. «In the same year, our first Armenian school was opened, then a khachkar was installed. In 2018, a new school was opened, where we already have 85 Armenian students. We also have a dance group,» said Hasmik Kocharyan. She also emphasized that they are closely cooperating with the local municipality.
The High Commissioner thanked the community for unity and noted that all the big and small successes of the community are the result of the efforts and work. Zareh Sinanyan also presented the activities, programs and initiatives of the office that have great interest and demand in the community.