Գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Relq/ԽԵԼՔ տեխնոլոգիական դպրոցի ներկայացուցիչներին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է հայ-ֆրանսիական Relq/ԽԵԼՔ տեխնոլոգիական դպրոցի ներկայացուցիչներին: Այն հմտությունների անվճար և հավաստագրված ուսուցման ծրագիր է, որը Հայաստանում հասանելի է և՛ առկա, և՛ առցանց ուսուցմամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարը նշեց, որ դպրոցը նպատակ ունի նոր տեխնոլոգիական հնարավորություններ ընձեռել Հայաստանի բնակիչներին և հզորացնել ոլորտը: «Ուրախ ենք, որ սփյուռքահայերի նախաձեռնությամբ ստեղծված դպրոցը նպաստում է նաև Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի բարելավմանը, Հայաստանի մարզերի զարգացմանը և շրջանավարտների համար բացում աշխատանքային նոր հորիզոններ»,-ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դպրոցի ԱՄՆ տարածաշրջանի մասով ղեկավար Վիկտորիա Պողոսյանը (Country Manager, USA) նշել է, որ տարաբնույթ դասընթացների մասնակիցների կեսից ավելին Հայաստանի մարզերից և Արցախից են: «Ուրախ եմ նշել նաև, որ մեր շահառուների 47%-ը կանայք են: Մենք սերտ համագործակցում ենք ֆրանսիական կառավարության հետ, համագործակցության հուշագիր ունենք ՀՀ սոցիալական հարցերի և աշխատանքի նախարարության հետ: Նպատակ ունենք ընդլայնել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը և այդ հարցում ակնկալում ենք Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությունը»,-շեշտել է Վիկտորիա Պողոսյանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գրասենյակի միջնորդությամբ այլ շահագրգիռ նախարարությունների հետ կապեր հաստատել և շարունակել համագործակցությունը գրասենյակի հետ:

The High Commissioner received the representatives of the Relq Technology School
High Commissioner Zareh Sinanyan received the representatives of the Armenian-French Relq technology school. It is a free and certified skills training program available in Armenia with both in-person and online training.
Welcoming the guests, the High Commissioner noted that the purpose of the school is to provide the residents of Armenia with new technological opportunities and strengthen the sphere. «We are glad that the school created by the initiative of Diaspora Armenians also contributes to the improvement of the technological ecosystem of Armenia, development of the regions of Armenia and opens up new working horizons for the graduates,» emphasized Zareh Sinanyan.
Expressing gratitude for the reception, Country Manager (USA) Valentina Poghosyan noted that more than half of the participants of the various courses are from the regions of Armenia and Artsakh. «We are also glad to note that 47% of our beneficiaries are women. We closely cooperate with the French government, we have a memorandum of cooperation with the RA Ministry of Labor and Social Affairs. We aim to expand the cooperation with the RA government and we expect the support of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs in this regard,» emphasized Valentina Poghosyan.
An agreement was reached to establish contacts with other interested ministries through the mediation of the office and to continue cooperation with the office.