Գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Relq/ԽԵԼՔ տեխնոլոգիական դպրոցի ներկայացուցիչներին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է հայ-ֆրանսիական Relq/ԽԵԼՔ տեխնոլոգիական դպրոցի ներկայացուցիչներին: Այն հմտությունների անվճար և հավաստագրված ուսուցման ծրագիր է, որը Հայաստանում հասանելի է և՛ առկա, և՛ առցանց ուսուցմամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարը նշեց, որ դպրոցը նպատակ ունի նոր տեխնոլոգիական հնարավորություններ ընձեռել Հայաստանի բնակիչներին և հզորացնել ոլորտը: «Ուրախ ենք, որ սփյուռքահայերի նախաձեռնությամբ ստեղծված դպրոցը նպաստում է նաև Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի բարելավմանը, Հայաստանի մարզերի զարգացմանը և շրջանավարտների համար բացում աշխատանքային նոր հորիզոններ»,-ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դպրոցի ԱՄՆ տարածաշրջանի մասով ղեկավար Վիկտորիա Պողոսյանը (Country Manager, USA) նշել է, որ տարաբնույթ դասընթացների մասնակիցների կեսից ավելին Հայաստանի մարզերից և Արցախից են: «Ուրախ եմ նշել նաև, որ մեր շահառուների 47%-ը կանայք են: Մենք սերտ համագործակցում ենք ֆրանսիական կառավարության հետ, համագործակցության հուշագիր ունենք ՀՀ սոցիալական հարցերի և աշխատանքի նախարարության հետ: Նպատակ ունենք ընդլայնել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը և այդ հարցում ակնկալում ենք Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությունը»,-շեշտել է Վիկտորիա Պողոսյանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գրասենյակի միջնորդությամբ այլ շահագրգիռ նախարարությունների հետ կապեր հաստատել և շարունակել համագործակցությունը գրասենյակի հետ:

Главный уполномоченный принял представителей Технологической школы Relq/Хелк
Главный уполномоченный Заре Синанян принял представителей армяно-французской технологической школы Relq/Хелк. Это бесплатная и сертифицированная программа, доступная в Армении в офлайн и онлайн форматах.
Приветствуя гостей, главный уполномоченный отметил, что цель школы - предоставить новые технологические возможности народу Армении и укрепить отрасль. «Мы рады, что школа, созданная по инициативе армян диаспоры, также способствует улучшению технологической экосистемы Армении, развитию регионов Армении и открывает перед выпускниками новые горизонты работы», - подчеркнул Заре Синанян.
Выразив благодарность за прием, руководитель американского отделения школы Виктория Погосян отметила, что более половины участников различных курсов представляют регионы Армении и Арцаха. «Рада отметить, что 47% наших бенефициаров — женщины. Мы тесно сотрудничаем с правительством Франции, у нас есть меморандум о сотрудничестве с министерством труда и социальных вопросов РА. Мы нацелены на расширение сотрудничества с правительством РА и рассчитываем на поддержку аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры в этом вопросе», - подчеркнула Виктория Погосян.
Достигнута договоренность установить контакты с другими заинтересованными министерствами при посредничестве ведомства и продолжить сотрудничество с ведомством.