Շարունակվում է Գլխավոր հանձնակատարի այցը Գերմանիա
Գերմանիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Բավարիայի հայ հայրենակցական միության ներքո գործող Հովհաննես Թումանյանի անվան դպրոցի ուսուցչական կազմի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ուսուցիչների կողմից բարձրացվել են սփյուռքի մեկօրյա դպրոցների համար դասագրքերի տրամադրմանը և առաքմանը, միջին և բարձր դասարանների և նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար մի շարք ուսումնական և ուսումնաօժանդակ նոր և արդի նյութերի տպագրմանը, ուսուցիչների վերապատրաստման առկա և առցանց ձևաչափերին վերաբերող հարցեր և խնդիրներ։
Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ Հայաստան վերադառնալուն պես հարցերի լուծման նպատակով քննարկում կունենա ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացուցիչների հետ:
Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է նաև Մյունխենի հայ տիկնանց ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված երեկոյին՝ Մյունխենում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Քրիսթին Զասսեի, Բավարիայի հայ հայրենակցական միության ատենապետ Անի Թելեանի և միության անդամների հետ միասին: Երեկոյի ընթացքում տեղի է ունեցել առանձնազրույց պատվավոր հյուպատոսի հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները և ծրագրերը: Նա ընդգծել է Մյունխենում և Բավարիա երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի կարևոր դերը հայ-գերմանական սոցիալ-տնտեսական, մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում և շնորհակալություն հայտնել այցի կազմակերպմանն աջակցելու համար:

Визит главного уполномоченного в Германию продолжается
В рамках своего визита в Германию главный уполномоченный Заре Синанян встретился с педагогическим коллективом школы им. Ованеса Туманяна, действующей при Армянском патриотическом союзе Баварии.
В ходе встречи педагогами были подняты вопросы и проблемы, связанные с обеспечением и доставкой учебников для воскресных школ диаспоры, изданием ряда новых и современных учебно-методических материалов для средних и старших классов и детей дошкольного возраста, вопросы и проблемы, связанные с существующими и онлайн-форматами организации подготовки учителей.
Главный уполномоченный отметил, что по возвращении в Армению он проведет обсуждение с представителями Министерства образования, науки, культуры и спорта РА для решения вопросов.
Заре Синанян также принял участие в вечере, организованном Мюнхенской ассоциацией армянских женщин, вместе с почетным консулом Армении в Мюнхене Кристиной Зассе, председателем Армянского патриотического союза Баварии Ани Телян и членами союза. Вечером состоялась личная беседа с почетным консулом.
Главный уполномоченный представил основные направления и программы деятельности Офиса. Он подчеркнул важную роль почетного консула РА в Мюнхене и Баварии в развитии армяно-германских социально-экономических и культурных связей и выразил благодарность за поддержку в организации визита.