Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Մյունխենի հայկական կազմակերպությունների հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Մյունխենի հայ համայնքում գործող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նա ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը և ներկաներին առավել մանրամասն ծանոթացրել սփյուռքի ներուժը Հայաստանում ինտեգրելու և հայրենադարձության ոլորտում գրասենյակի կողմից իրականացվող աջակցության հնարավորություններին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև արդի պայմաններում սփյուռքի համայնքներում հայապահպանությանն առնչվող հարցերին։ «Այժմ մշակվում է Հայաստան-սփյուռք գործակցության ռազմավարության նախագիծը, որը կարևոր քայլ է հարաբերությունների զարգացման միասնական օրակարգ ձևավորելու համար»,-ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը:
Նա նաև կարևորել է այս տարի անցկացվելիք Ազգային երիտասարդական և Հայ իրավաբանների համաժողովները և կոչ արել համայնքին ակտիվ մասնակցություն ունենալ դրանց:
Ծավալուն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ներդրումային քաղաքականությանը և սփյուռքի պարտատոմսերի թողարկման հնարավորություններին։
Հանդիպման վերջում համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցել Հայաստանին և Արցախին բոլոր հնարավոր միջոցներով և շնորհակալություն հայտնել Գլխավոր հանձնակատարին այցի և արդյունավետ քննարկման համար:
Հանդիպման ավարտին Զարեհ Սինանյանը Մյունխենի հայ համայնքի մի քանի կառույցների և անհատների հանձնել է շնորհակալագրեր:

Заре Синанян встретился с армянскими организациями в Мюнхене
Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с представителями организаций, действующих в армянской общине Мюнхена. Он представил деятельность Офиса и более подробно ознакомил присутствующих с возможностями интеграции потенциала диаспоры в Армению и поддержкой, осуществляемой Офисом в сфере репатриации.
Были также затронуты вопросы, связанные с защитой армян диаспоры в нынешних условиях. «Сейчас разрабатывается проект стратегии сотрудничества Армения-Диаспора, что является важным шагом для формирования общей повестки развития отношений», - подчеркнул Заре Синанян.
Он также подчеркнул важность проведения в этом году Армянского молодежного форума и съезда армянских юристов и призвал общественность принять активное участие в них.
Была также подробно упомянута инвестиционная политика в Армении и возможности выпуска облигаций диаспоры.
В завершение встречи представители общественности выразили готовность всеми возможными средствами поддержать Армению и Арцах и поблагодарили главного уполномоченного за визит и продуктивную дискуссию.
В завершение встречи Заре Синанян вручил благодарственные письма нескольким структурам и лицам армянской общины Мюнхена.