Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպումներ է ունեցել Քյոլնում
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Քյոլնում այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդարան և հանդիպել Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Սերովբէ եպիսկոպոս Իսախանյանի, Քյոլնի և շրջակայքի ծխական քահանա Տեր Վահրիճ Բաղդասարյանի և թեմական խորհրդի անդամների հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրույց է ծավալվել համայնքում առկա խնդիրների, գրասենյակի ծրագրերի և համագործակցության ակտիվացման վերաբերյալ:
Թեմակալ առաջնորդը ներկայացրել է թեմի գործունեությունը:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է ունեցել Քյոլնի Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ առաջնորդանիստ եկեղեցում:
Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Քյոլնի և մոտակա բնակավայրերի հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ, մանրամասն ներկայացրել գրասենյակի գործունեությունը: Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ գերմանահայ համայնքը ոչ միայն ակտիվ է տեղում և ներգրավվածություն ունի Գերմանիայի հասարարական կյանքի տարբեր ոլորտներում, այլև ակտիվորեն մասնակցում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի բոլոր ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
«Բարձր եմ գնահատում համայնքի ներկայացուցիչների ներդրած ջանքերը և աշխատանքը հայապահպանության, հայրենիքի հետ ամուր կապի, ակտիվ ներգրավվածության ուղղությամբ»,-նշել է Գլխավոր հանձնակատարը և համայնքի մի շարք կառույցների և անհատների հանձնել շնորհակալագրեր:

Главный уполномоченный провел встречи в Кельне
Главный уполномоченный Заре Синанян посетил германо-армянскую епархию Армянской Апостольской церкви в Кёльне и встретился с главой Германо-армянской епархии епископом Серовбе Исаханяном, приходским священником Кельна и окрестностей Отцом Вагридшем Багдасаряном и членами епархиального совета.
В ходе встречи состоялся разговор о существующих проблемах в общине, программах Офиса и о том, как активизировать сотрудничество.
Глава епархии представил их деятельность.
В завершение встречи главный уполномоченный посетил викариальную церковь Св.Саака и Месропа в Кёльне.
Заре Синанян также встретился с представителями армянских общин Кельна и близлежащих населенных пунктов и подробно представил деятельность Офиса. Главный уполномоченный отметил, что немецко-армянская община не только активна на местах и вовлечена в различные сферы культурной жизни Германии, но и активно участвует во всех программах и инициативах Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры.
«Я высоко ценю усилия и работу представителей общины по защите Армении, прочную связь с Родиной и активное участие», - отметил главный уполномоченный и вручил благодарственные письма ряду структур и отдельных лиц общины.