Գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Լեհաստանի պետքարտուղարին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետքարտուղար Յան Ջիեջիչակի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լեհաստանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով լեհ գործընկերոջը Հայաստան այցելության համար՝ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը և աշխատանքի հիմնական ուղղություններրը: «Մեր առաջնահերթություններն են Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացումը և հայրենադարձության գործընթացի խրախուսումը: Մենք մշակում և իրականացնում ենք Հայաստան-սփյուռք ռազմավարությունը, սպասարկում հայրենադարձներին, ստեղծում հայրենադարձության ենթակառուցվածքներ, իրագործում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը, երիտասարդների ակտիվացմանը միտված մի շարք ծրագրեր»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
«Շնորհակալ ենք ջերմ ընդունելության համար: Մենք հպարտ ենք այն մեծ պատմությամբ, որ հայ համայնքն ունի Լեհաստանում: Նրանք միշտ կանգնած են եղել լեհ ժողովրդի կողքին»,-ընդգծել է Յան Ջիեջիչակը: Ներկայացնելով լեհական սփյուռքի պատմությունը՝ պետքարտուղարը նշել է, որ այժմ ավելի քան 20 միլիոն լեհ է ապրում Լեհաստանի սահմաններից դուրս, որոնց մեծամասնությունը գտնվում են ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բրազիլիայում, Արգենտինայում, Կանադայում, Անգլիայում, Լիտվայում, Բելառուսում և այլուր: Պետքարտուղարը մանրամասն ներկայացրել է պետության կողմից լեհական սփյուռքի համար իրականացվող ծրագրերը և ֆինանսավորումը, որոնք ունեն կրթական, մշակութային, ճանաչողական և այլ ուղղություններ: Նա նշել է, որ լեհական սփյուռքում գործում է 1300 դպրոց, որոնց պետությունը փորձում է հնարավորինս աջակցել, ապա անդրադարձել է հայրենադարձության գործընթացին: «Հայրենադարձության գործընթացը մեզ համար ևս առանջահերթություն է: Մենք մշտապես կոչ ենք անում մեր լեհ հայրենակիցներին հպարտ լինել իրենց արմատներով, հայրենիքով և մշակույթով»,-շեշտել է Յան Ջիեջիչակը՝ ներկայացնելով Լեհաստանի կողմից հայրենադարձների տրամադրվող աջակցության ձևերը, քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Լեհաստանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանին՝ գրասենյակի և լեհահայ համայնքի միջև կամուրջ հանդիսանալու և ակտիվ գործունեության համար:

Главный уполномоченный принял государственного секретаря Польши
Главный уполномоченный Заре Синанян принял делегацию во главе с статс-секретарем Яном Дзидзичаком, полномочным представителем правительства Польши по вопросам диаспоры и поляков за рубежом. На встрече также присутствовал почетный консул Армении в Польше Грачья Бояджян.
Поблагодарив польского коллегу за визит в Армению, Заре Синанян представил деятельность Офиса и основные направления работы. «Нашими приоритетами являются развитие сотрудничества Армения-Диаспора и поощрение процесса репатриации. Мы разрабатываем и реализуем стратегию Армения-Диаспора, обслуживаем репатриантов, создаем репатриационные инфраструктуры, реализуем ряд программ, направленных на привлечение потенциала диаспоры и активизацию молодежи», - сказал Заре Синанян.
«Спасибо за теплый прием. Мы гордимся великой историей армянской общины Польши. Они всегда поддерживали польский народ», – подчеркнул Ян Дзедзичак. Представляя историю польской диаспоры, госсекретарь отметил, что сейчас за пределами Польши проживает более 20 миллионов поляков, большинство из которых проживает в США, Франции, Германии, Бразилии, Аргентине, Канаде, Англии, Литве, Беларуси и в другом месте. Государственный секретарь подробно представил программы и финансирование, осуществляемые государством для польской диаспоры, которые имеют образовательное, культурное, познавательное и другие направления. Он отметил, что в польской диаспоре насчитывается 1300 школ, которые государство старается максимально поддерживать, а затем коснулся процесса репатриации. «Процесс репатриации также является для нас приоритетом. Мы всегда призываем наших польских соотечественников гордиться своими корнями, родиной и культурой», – подчеркнул Ян Дзедзичак, представив формы поддержки, оказываемой Польшей репатриантам, процесс получения гражданства.
В завершение встречи главный уполномоченный также поблагодарил почетного консула Армении в Польше Грачью Бояджяна за то, что он является связующим звеном между Офисом и польско-армянской общиной и за его активную деятельность.