Գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Լեհաստանի պետքարտուղարին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետքարտուղար Յան Ջիեջիչակի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լեհաստանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով լեհ գործընկերոջը Հայաստան այցելության համար՝ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը և աշխատանքի հիմնական ուղղություններրը: «Մեր առաջնահերթություններն են Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացումը և հայրենադարձության գործընթացի խրախուսումը: Մենք մշակում և իրականացնում ենք Հայաստան-սփյուռք ռազմավարությունը, սպասարկում հայրենադարձներին, ստեղծում հայրենադարձության ենթակառուցվածքներ, իրագործում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը, երիտասարդների ակտիվացմանը միտված մի շարք ծրագրեր»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
«Շնորհակալ ենք ջերմ ընդունելության համար: Մենք հպարտ ենք այն մեծ պատմությամբ, որ հայ համայնքն ունի Լեհաստանում: Նրանք միշտ կանգնած են եղել լեհ ժողովրդի կողքին»,-ընդգծել է Յան Ջիեջիչակը: Ներկայացնելով լեհական սփյուռքի պատմությունը՝ պետքարտուղարը նշել է, որ այժմ ավելի քան 20 միլիոն լեհ է ապրում Լեհաստանի սահմաններից դուրս, որոնց մեծամասնությունը գտնվում են ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բրազիլիայում, Արգենտինայում, Կանադայում, Անգլիայում, Լիտվայում, Բելառուսում և այլուր: Պետքարտուղարը մանրամասն ներկայացրել է պետության կողմից լեհական սփյուռքի համար իրականացվող ծրագրերը և ֆինանսավորումը, որոնք ունեն կրթական, մշակութային, ճանաչողական և այլ ուղղություններ: Նա նշել է, որ լեհական սփյուռքում գործում է 1300 դպրոց, որոնց պետությունը փորձում է հնարավորինս աջակցել, ապա անդրադարձել է հայրենադարձության գործընթացին: «Հայրենադարձության գործընթացը մեզ համար ևս առանջահերթություն է: Մենք մշտապես կոչ ենք անում մեր լեհ հայրենակիցներին հպարտ լինել իրենց արմատներով, հայրենիքով և մշակույթով»,-շեշտել է Յան Ջիեջիչակը՝ ներկայացնելով Լեհաստանի կողմից հայրենադարձների տրամադրվող աջակցության ձևերը, քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Լեհաստանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանին՝ գրասենյակի և լեհահայ համայնքի միջև կամուրջ հանդիսանալու և ակտիվ գործունեության համար:

The High Commissioner received the Secretary of State of Poland
High Commissioner Zareh Sinanyan received the delegation led by Authorized representative of the government for Diaspora and Poles Abroad, Secretary of State Jan Dziedziczak. Honorary Consul of Armenia in Poland Hrachya Boyajyan was also present at the meeting.
Expressing gratitude to the Polish colleague for the visit to Armenia, Zareh Sinanyan presented the activities of the office and the main directions of work. «Our priorities are the development of the Armenia-Diaspora cooperation and encouragement of the repatriation process. We develop and implement the Armenia-Diaspora strategy, serve repatriates, create repatriation infrastructures, implement a number of programs aimed at attracting the potential of Diaspora and activating young people,» noted Zareh Sinanyan.
«Thank you for the warm welcome. We are proud of the great history that the Armenian community has in Poland. They have always stood by the Polish people,» emphasized Jan Dziedziczak. Presenting the history of the Polish Diaspora, the Secretary of State noted that now more than 20 million Poles live outside Poland, the majority of whom are in the United States, France, Germany, Brazil, Argentina, Canada, England, Lithuania, Belarus and other countries.
The Secretary of State presented in detail the programs and funding provided by the state for the Polish Diaspora, which have educational, cultural, cognitive and other directions. He noted that there are 1300 schools in the Polish Diaspora, which the state tries to support as much as possible, and then referred to the process of repatriation. «The repatriation process is also a priority for us. We always call on our Polish compatriots to be proud of their roots, homeland and culture,» emphasized Jan Dziedziczak, presenting the forms of support provided by Poland to repatriates, the process of obtaining citizenship.
At the end of the meeting, the High Commissioner also thanked Honorary Consul of Armenia in Poland, Hrachya Boyajyan, for being a bridge between the office and the Polish-Armenian community and for his active activities.