Երևանում բացվեց հայ-լեհական դարավոր բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքար
Երևանի Փավստոս Բուզանդի փողոցի Խաչքարերի պուրակում կայացավ հայ-լեհական դարավոր բարեկամությանը և Սբ. Հովհաննես Պողոս Բ Պապին նվիրված խաչքարի բացման և օծման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետքարտուղար Յան Ջիեջիչակը, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, Լեհաստանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանը, հոգևոր հայրեր, պետական պաշտոնյաներ:
Խաչքարի բացումն ի նշանավորումն է Հայաստանի կողմից քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունման 1700-ամյակի առթիվ լեհ ժողովրդի մեծ զավակ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Հովհաննես Պողոս Բ Պապի Հայաստան պատմական այցի 20-ամյակի:
«Հայ-լեհական հարաբերությունները հարուստ պատմություն ունեն: Ավելի քան վեց դար հայերն ապրել են Լեհաստանում և շնորհիվ լեհ ժողովրդի և լեհական պետության բարի վերաբերմունքի՝ հայերը կարողացել են ստեղծագործել և ստեղծել մշակութային ժառանգություն և, միաժամանակ, նպաստել տարբեր ոլորտներում Լեհաստանի պետական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքի զարգացմանը, որը պատշաճ կերպով գնահատվել է լեհ բարեկամ ժողովրդի և իշխանությունների կողմից: Հայաստանում նույնպես կա ձևավորված լեհական համայնք, որը թեև սակավաթիվ է, սակայն ակտիվ դեր ունի մեր պետության հասարակական կյանքում և յուրահատուկ կամուրջ է նաև մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների ու երկրների միջև: Այսօր նույնպես բոլոր նախադրյալները կան այս բարեկամությունն էլ ավելի զարգացնելու և ընդլայնելու համար»,-նշել է Գլխավոր հանձնակատարը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Զաբժեում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանին, Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանին՝ խաչքարի տեղադրմանն առնչվող բոլոր աշխատանքները սահուն իրականացնելու համար:
Պետքարտուղար Յան Ջիեջիչակը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ և մեծ ուրախություն է գտնվել մի վայրում, որտեղ ծաղկել է քրիստոնությունը: «Մի վայր, որտեղ ավելի քան 20 տարի առաջ քրիտոնեության ընդունման 1700-ամյակի առթիվ ուխտագնացություն կատարեց Հովհաննես Պողոս 2-րդը և միացավ հայերին իր աղոթքներով, որոնք ուղղված էին ցեղասպանության ժամանակ սպանված քրիստոնյաներին: Խաչքարը, որն այսօր բացվեց, խորհրդանշում է կապը լեհերի և հայերի հավատքի միջև: Սա Հայաստանում առաջին լեհական խաչքարն է»,-նշել է լեհ պաշտոնյան: Նա նաև ընդգծել է, որ Լեհաստանի հայ համայնքն օրինականորեն ճանաչված ինը ազգային փոքրամասնություններից մեկն է, թեև ոչ այնքան մեծ թվով, սակայն մեծ հոգով և ավանդույթներով: «Մենք միշտ կաջակցենք այն ազգերին, ովքեր ազատության, ինքնորոշման և ժողովրդավարության կառուցման համար պայքար են մղում»,-ավարտել է իր խոսքը պետքարտուղարը:
Խաչքարի օծման արարողությունից հետո խոսքով է հանդես եկել նաև հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանը:
Արարողությանը հաջորդել է հատուկ ընդունելություն Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, որի ընթացքում ներկայացվել են Կոմիտասի և լեհ հայտնի կոմպոզիտորների գլուխգործոցները:

В Ереване открыт хачкар, символизирующий многовековую армяно-польскую дружбу
На аллее хачкаров, улица Павстоса Бузанда в Ереване состоялось торжественное открытие и освящение хачкара, посвященного многовековой армяно-польской дружбе и Папе Римскому Св. Иоанну Павлу II.
Уполномоченный правительства Польши по вопросам диаспоры и поляков за рубежом, госсекретарь Ян Дзеджичак, главный уполномоченный РА по делам диаспоры Заре Синанян, заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян, почетный консул РА в Польше Грачья Бояджян, духовники, официальные лица приняли участие в торжественном мероприятии.
Открытие хачкара приурочено к 1700-летию принятия Арменией христианства в качестве государственной религии и 20-летию исторического визита в Армению папы римского Иоанна Павла II, великого сына польского народа.
«Армяно-польские отношения имеют богатую историю. Более шести веков армяне жили в Польше и благодаря доброму отношению польского народа и польского государства, армяне смогли создать культурное наследие, в то же время, способствовать развитию государства, социально-экономической и культурной жизни Польши в различных сферах, что было по достоинству оценено дружественным народом Польши и властями. В Армении также существует сформированная польская община, которая, хотя и немногочисленна, но играет активную роль в общественной жизни нашего государства и является своеобразным мостом между двумя нашими странами. И сегодня есть все предпосылки для дальнейшего развития и расширения этой дружбы», - отметил главный уполномоченный. Он также поблагодарил почетного консула РА в Забжье Грачью Бояджяна, посла РА в Польше Самвела Мкртчяна за безукоризненное проведение всех работ, связанных с установкой хачкара.
Госсекретарь Ян Дзеджичак отметил, что для него большая честь и большая радость находиться в месте, где процветает христианство. «Место, где более 20 лет назад, по случаю 1700-летия принятия христианства, Иоанн Павел II совершил паломничество и присоединился к армянам в своих молитвах за христиан, погибших во время геноцида. Хачкар, открытый сегодня, символизирует связь между верой поляков и армян. Это первый польский хачкар в Армении», - сказал польский чиновник. Он также подчеркнул, что армянская община Польши является одним из девяти юридически признанных национальных меньшинств, хотя и не столь многочисленной, но с большим духом и традициями. «Мы всегда будем поддерживать те народы, которые борются за свободу, самоопределение и построение демократии», — заключил госсекретарь.
Почетный консул Грачья Бояджян также выступил после церемонии освящения хачкара.
Церемония открытия хачкара завершилась торжественным приемом в Музее-институте Комитаса, в ходе которого были представлены шедевры Комитаса и известных польских композиторов.