Մասնակցություն Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության միջոցառմանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն առցանց մասնակցել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) «Բազմակողմանի խորհրդատվություն ապագա համաշխարհային սփյուռքի քաղաքականության զուգորդման վերաբերյալ» հիբրիդային հանդիպմանը, որը մեկնարկել է Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում:
2022 թվականին ՄՄԿ-ն անցկացրել է Համաշխարհային սփյուռքի առաջին գագաթնաժողովը՝ որպես արդյունք ստեղծելով Դուբլինի հռչակագիրը: Այն գործողությունների ծրագիր է համաշխարհային սփյուռքի համար՝ ինստիտուցիոնալացնելու տարբեր սփյուռքների քաղաքականությունների,
ծրագրերի և գործընկերությունների համադրումը և համագործակցությունը:
Այս խորհրդատվական հավաքի նպատակն էր վերահաստատել ապագա համաշխարհային սփյուռքի քաղաքականության զուգորդման վերաբերյալ Դուբլինում ստանձնած հանձնառությունը և քննարկել ճանապարհային քարտեզը:
Հավաքի ժամանակ հնչեցին մի շարք առաջարկություններ ձևաչափերի, իրագործման ընթացի և գործարկման մասին:
Մեր գրասենյակը Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հրավերով և Հայաստանում ՄՄԿ-ի ներկայացուցչության հետ սերտ համագործակցությամբ ակտիվորեն մասնակցել է նաև անցյալ տարի ընթացած Համաշխարհային սփյուռքի առաջին գագաթնաժողովին, դրան հաջորդող խորհրդատվություններին և հավաքներին:
Ուրախ ենք նաև, որ կազմակերպությունը մեր գրասենյակի «իԳործ» ծրագիրը, որը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատել ՀՀ պետական կառավարման համակարգում, ներառել է իր լավագույն փորձերի շտեմարանում:

Участие в мероприятии Международной организации по миграции
Главный уполномоченный Заре Синанян в онлайн режиме принял участие во встрече Международной организации по миграции (МОМ) «Многосторонние консультации по будущему согласованию глобальной политики в отношении диаспоры», которая началась в Женеве, Швейцария.
В 2022 году МОМ провела первый Всемирный саммит диаспоры, по итогам которого была принята Дублинская декларация. Это план действий для глобальной диаспоры по институционализации координации и сотрудничества политики, программ и партнерств различных диаспор.
Целью этой консультативной встречи было подтвердить взятое в Дублине обязательство по сближению будущей глобальной политики в отношении диаспоры и обсудить «дорожную карту».
В ходе встречи был сделан ряд рекомендаций по форматам, внедрению и запуску.
Наш Офис по приглашению Международной организации по миграции в сотрудничестве с представительством МОМ в Армении принял активное участие в состоявшемся в прошлом году первом Всемирном саммите диаспоры, а также в последующих консультациях и встречах.
Мы также рады, что организация включила в свою базу лучших практик программу «iGorts» нашего Офиса, которая дает возможность специалистам из диаспоры работать в системе государственного управления РА.