Ավարտվել է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը
Սփյուռքի պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրին այս տարի ստացվել է 1284 հայտ: Դիմորդները 13-18 տարեկան պատանիներ են 25 երկրներից՝ ԱՄՆ, Ռուսաստան, Վրաստան, Ուկրաինա, Ֆրանսիա, Կիպրոս, Նիդերլանդներ, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Լիբանան, Բուլղարիա, Բելառուս, Իսրայել, Ռումինիա, ԱՄԷ, Շվեդիա, Իտալիա, Հունգարիա, Բելգիա, Կանադա, Ղրղզստան, Սիրիա: Ամենաակտիվը 15 և 16 տարեկաններն են:
1284 դիմորդներից ծրագրին հնարավորություն կունենան մասնակցել 600-ը՝ հաշվի առնելով ներկայացված մոտիվացիոն հոլովակը և գրանցվելու ժամանակահատվածը:
Ծրագիրը կանցկացվի 6 փուլով՝ հունիսի 5-17-ը, հունիսի 19-ից հուլիսի 1-ը, հուլիսի 3-15-ը, հուլիսի 17-29-ը, հուլիսի 31-ից օգոստոսի 12-ը, օգոստոսի 14-26-ը: Այն կներառի 13-օրյա ճամբարային ծրագիր, հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:

Прием заявок на участие в программе «Шаг к дому» завершился
В этом году на образовательно-культурную программу «Шаг к дому» для молодежи диаспоры поступило 1284 заявки. Претендентами являются молодые люди в возрасте 13-18 лет из 25 стран мира: США, России, Грузия, Украина, Франция, Кипр, Нидерланды, Германия, Великобритания, Ирландия, Испания, Швейцария, Ливан, Болгария, Беларусь, Израиль, Румыния, ОАЭ, Швеция, Италия, Венгрия, Бельгия, Канада, Кыргызстан, Сирия. Наиболее активными являются 15 и 16-летние подростки.
В программе смогут принять участие 600 из 1284 заявителей с учетом представленного мотивационного ролика и срока регистрации.
Программа пройдет в 6 этапов: 5-17 июня, 19 июня-1 июля, 3-15 июля, 17-29 июля, 31 июля-12 августа, 14-26 августа: Она будет включать в себя 13-дневную лагерную программу, курсы армянского языка (восточноармянский, западноармянский), курсы страноведения, курсы национальной песни и танца, познавательные посещения историко-культурных памятников Армении, музеев, образовательных учреждений, сельских общин, встречи с государственными, общественными деятелями, а также представителями культуры и искусства, спортивные и культурные мероприятия.