Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է «Ճանաչիր Հայաստանը» մարզային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Ճանաչիր Հայաստանը» մարզային զբոսաշրջային ցուցահանդես 2023-ի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել էր ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի կողմից և նպատակ ուներ ներկայացնել Հայաստանի բոլոր մարզերի զբոսաշրջային ներուժն ու առանձնահատկությունները, արկածային տուրիզմի հնարավորությունները, հարուստ մշակութային ժառանգությունն ու խոհանոցը։
«Նախորդ տարի ներքին զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 1,6 մլն։ Այդ ցուցանիշը համադրելի է արտաքին զբոսաշրջիկների թվի հետ և ցույց է տալիս, որ ներքին զբոսաշրջության զարգացումը նույնպես շատ կարևոր է։ Ներկայում Հայաստանում լայն թափով զարգանում են մարզային զբոսաշրջային ընկերությունները, հյուրանոցները, գաստրոբակերը, ինչին նպաստում է նաև երկրում ձևավորված բարենպաստ գործարար միջավայրը»,-նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
ՀՀ բոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանն ընդգծել է, որ Կոմիտեն հանդես է գալիս իր նոր բրենդով, որը նախատեսում է Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացում չորս ուղղություններով` մշակութային, խոհանոց, բնություն, արկածային։
Հիշեցնենք, որ ցուցահանդեսը տևեց 2 օր՝ ունենալով 150+ ներկայացուցիչներ մարզերից, 500+ մարզային պրոդուկտ և 10.000+ այցելու:

Главный уполномоченный принял участие в региональной туристической выставке «Познай Армению»
Главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в церемонии открытия региональной туристической выставки «Познай Армению 2023». Целью выставки было представить туристический потенциал и особенности всех регионов Армении, возможности приключенческого туризма, богатое культурное наследие и кухню.
«В прошлом году количество внутренних туристов составило 1,6 млн человек. Этот показатель сопоставим с количеством иностранных туристов и показывает, что развитие внутреннего туризма также очень важно. В настоящее время в Армении активно развиваются региональные туристические компании, гостиницы и гастро-бары, чему также способствует сформировавшаяся в стране благоприятная бизнес-среда», - сказал министр экономики РА Ваан Керобян.
Председатель Комитета по туризму РА Сисиан Погосян подчеркнула, что комитет разрабатывает свой новый бренд, который предусматривает представление туристического сектора Армении в четырех направлениях: культурное, гастрономическое, природное, приключенческое.
Напомним, выставка длилась 2 дня, на ней присутствовало 150+ представителей регионов, 500+ региональной продукции и 10 000+ посетителей.