Համագործակցություն մարզերի երիտասարդների հետ
ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի մասնագետներն այցելել են Վայոց ձորի մարզի Ելփին գյուղ՝ տեղի երիտասարդների հրավերով։
Մեր գրասենյակի «իԳործ»-ականներ Արշալույս Ավագյանը, Օքսանա Հարությունյանը և Լուսինե Ուստյանը ծանոթացել են Ելփինի երիտասարդների հետ «Դեպի Ջերմուկ» միջմարզային միջոցառման շրջանակներում։ Հավաքից հետո երիտասարդները որոշել են ստեղծել երիտասարդական կենտրոն և հնարավորություն ընձեռել Վայոց ձորի մյուս համայնքներին օգտվել կենտրոնի ռեսուրսներից։ Նրանք վերանորոգել են գյուղապետարանի տրամադրած տարածքը և սկսել աշխատանքը։
Կենտրոնի գործունեությանն աջակցելու մեր ծրագրի մասնակիցները կենտրոնին են նվիրաբերել գրքեր և պրոյեկտոր։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաև գրասենյակի ծրագրերը, խոսվել է սփյուռքի դերի և հետագա համագործակցության մասին։

Cooperation with the youth of the regions
At the invitation of local youth, the specialists of the «iGorts» program of Diaspora Armenian specialists in the RA state administration system visited Yelpin village of Vayots Dzor region.
Members of «iGorts» of our office Arshaluys Avagyan, Oksana Harutyunyan and Lusine Ustyan got acquainted with the youth of Yelpin within the framework of the interregional event «To Jermuk». After the gathering, the young people decided to create a youth center and give the opportunity to other communities of Vayots Dzor to use the resources of the center. They renovated the area provided by the village administration and started the work.
The participants of our program to support the activity of the center donated books and a projector.
During the meeting, the programs of the office were also presented, the role of Diaspora and further cooperation were discussed.