Մասնակցություն «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» միջոցառմանը
Գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (I4SDR) բարձր մակարդակի միջոցառմանը: Հետազոտության նպատակն է վերլուծել Հայաստանի ազգային նորարարական համակարգի ներկա վիճակը և զարգացումները, վերհանել առկա բացթողումները և տրամադրել հստակ առաջարկություններ դրանց չեզոքացման ուղղությամբ։
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգայերովան, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նիլս Սքոթը և այլք:
Հետազոտության մեջ մեծ դերակատարում է տրված Հայաստանում նորարարության զարգացման գործում սփյուռքի գործոնին, մասնավորապես՝ նորարարական գյուղատնտեսության ոլորտում:

Участие в мероприятии «Обзор инноваций для устойчивого развития Армении»
Руководитель нашего Офиса Мушег Гукасян принял участие в Европейской экономической комиссии ООН «Инновации для устойчивого развития Армении» (I4SDR). Цель исследования - проанализировать современное состояние и развитие национальной инновационной системы Армении, выделить существующие пробелы и дать четкие рекомендации по их нейтрализации.
На встрече присутствовали министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии ООН Ольга Алгаерова, заместитель министра экономики РА Рафаел Геворкян, Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон, со вступительным словом выступил постоянный координатор ООН в Армении Нильс Скотт и другие.
В исследовании большая роль отводится фактору диаспоры в развитии инноваций в Армении, в частности, в сфере инновационного сельского хозяйства.