Ավարտվել է հայտադիմումների ընդունումը
Ավարտվել է 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունման գործընթացը: Ծրագրին մասնակցության հայտ է ներկայացվել 13 երկրից՝ Ֆրանսիա, Բելգիա, Իսպանիա, Չեխիա, Գերմանիա, Լեհաստան, ԱՄՆ, Մեքսիկա, Կանադա, Բրազիլիա, Բելառուս, Ուկրաինա, Ռուսաստան: Առաջին անգամ հայտեր են ստացվել Լեհաստանից և Մեքսիկայից:
Հարցազրույցների փուլի ավարտից հետո 20 ընտրված մասնակից կհրավիրվի Հայաստան՝ անցնելու երկշաբաթյա դասընթաց, որի ավարտից հետո յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում՝ մեկ տարի:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների փոխանցման, փորձի փոխանակման, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման ճանապարհով, նպաստել Սփյուռքի տարբեր համայնքների, Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:

Прием заявок на программу «Молодой посол диаспоры» закрыт
Завершился прием заявок на программу «Молодой посол диаспоры» на 2023-2024 годы. На программу подали заявки кандидаты из 13 стран: Франция, Бельгия, Испания, Чехия, Германия, Польша, США, Мексика, Канада, Бразилия, Беларусь, Украина, Россия. Впервые поступили заявки из Польши и Мексики.
После завершения этапа собеседования 20 претендентов будут приглашены в Армению для прохождения двухнедельного курса, после чего каждый участник в течение года будет осуществлять запланированные программой мероприятия в своей общине.
Напомним, что программа направлена на расширение возможностей армянской молодежи Диаспоры в понимании политических, социальных, экономических и других аспектов Армении, поддержка более активного участия и повышения эффективности их деятельности в жизни общины путем передачи новых знаний, навыков, обмена опытом и приобретения новых деловых контактов, способствование в формировании и развитии сотрудничества между молодежью общин диаспоры, Армении и Арцаха.