Ավարտվել է հայտադիմումների ընդունումը
Ավարտվել է 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունման գործընթացը: Ծրագրին մասնակցության հայտ է ներկայացվել 13 երկրից՝ Ֆրանսիա, Բելգիա, Իսպանիա, Չեխիա, Գերմանիա, Լեհաստան, ԱՄՆ, Մեքսիկա, Կանադա, Բրազիլիա, Բելառուս, Ուկրաինա, Ռուսաստան: Առաջին անգամ հայտեր են ստացվել Լեհաստանից և Մեքսիկայից:
Հարցազրույցների փուլի ավարտից հետո 20 ընտրված մասնակից կհրավիրվի Հայաստան՝ անցնելու երկշաբաթյա դասընթաց, որի ավարտից հետո յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում՝ մեկ տարի:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների փոխանցման, փորձի փոխանակման, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման ճանապարհով, նպաստել Սփյուռքի տարբեր համայնքների, Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:

The acceptance of applications has ended
The application process for the 2023-2024 «Diaspora Youth Ambassador» program has been completed. 13 countries applied for the program: France, Belgium, Spain, Czech Republic, Germany, Poland, USA, Mexico, Canada, Brazil, Belarus, Ukraine, Russia. For the first time, the applications were received from Poland and Mexico.
After the end of the interview phase, 20 applicants will be invited to Armenia to undergo a two-week course, after which each participant will carry out activities planned by the program in their community for one year.
It should be reminded that the program aims to give Diaspora Armenian youth an opportunity to expand their understanding of Armenia's political, social, economic and other issues, to support their greater involvement in community life and to increase the efficiency of their activities, through the transfer of new knowledge, skills, experience exchange and acquisition of new practical contacts, contribute to the formation and development of cooperation between different communities of Diaspora, youth of Armenia and Artsakh.