Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Տյումենում հայկական եկեղեցու օծման արարողությանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ռուսաստանի Տյումեն քաղաքում մասնակցել է Հայ Առաքելական Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու օծման, Մարշալ Բաղրամյանի անվան ռուս-հայկական բարեկամության պուրակի և հուշարձանի բացման արարողություններին։ Միջոցառումների ընթացքում ՀՀ կառավարության պատվիրակությունը գլխավորել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Արարողությանը ներկա են գտնվել նաև Տյումենի մարզի նահանգապետ Ալեքսանդր Մորը, մարզային և քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներ։
Եկեղեցու կառուցման համար  բեռնատար մեքենաներով Հայաստանից Տյումեն էր տեղափոխվել շուրջ 300 տոննա հրաբխային տուֆե սալիկներ։
Եկեղեցու բակում «Նաիրի» ազգային պարի անսամբլի կատարումներից հետո  ՀՀ և ՌԴ պաշտոնյաները ծառատունկ են իրականացրել: Այնուհետ տեղի է ունեցել պատվիրակությունների երկկողմ աշխատանքային հանդիպումը։
Կիրակի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում մատուցվել է առաջին Սուրբ Պատարագ:
Գլխավոր հանձնակատարը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Տյումենում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, եկեղեցու ատենապետ, բարերար Աբրահամ Հովեյանին։

Уполномоченный принял участие в церемонии освящения Армянской церкви в Тюмени
Главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в освящении Армянской Апостольской церкви Святого Месропа Маштоца, церемонии открытия парка и памятника российско-армянской дружбы имени Маршала Баграмяна в Тюмени, Россия. В ходе мероприятий правительственную делегацию РА возглавил вице-премьер-министр Мгер Григорян. На церемонии также присутствовали губернатор Тюменской области Александр Моор, представители областной и городской власти.
Около 300 тонн вулканического туфа было перевезено из Армении в Тюмень на грузовиках для строительства храма.
После выступления ансамбля национального танца «Наири» во дворе церкви официальные лица Республики Армения и Российской Федерации посадили деревья. После этого состоялась двусторонняя рабочая встреча делегаций.
В воскресенье в церкви Св. Месропа Маштоца была отслужена первая Святая Литургия.
Особую благодарность главный уполномоченный выразил Абраму Овеяну, почетному консулу Республики Армения в Тюмени, президенту регионального Союза армян, меценату.