Լեհաստանում բացվել է հայ-լեհական հարաբերություններին նվիրված խաչքար
Լեհաստան այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Զաբժե քաղաքում մասնակցել է Լեհաստանում Հայ Առաքելական Սբ. եկեղեցու արքեպիսկոպոսության 655 ամյակին և հայ֊լեհական դարավոր բարեկամությանը նվիրված խաչքարի բացման արարողությանը: Բացման արարողությանը մասնակցել են Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը, Զաբժեում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս պարոն Հրաչյա Բոյաջյանը և այլք:
Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ երկու ժողովուրդների միջև ավելի քան 700 տարվա բարեկամությունն առնվազն հպարտություն է ներշնչում: «Երախտապարտ հայ ժողովուրդը և, մասնավորապես, լեհահայությունը երբեք չեն կարող մոռանալ լեհ եղբայրական ժողովրդի և լեհական պետության բարեհոգությունը, որոնց շնորհիվ դարեր առաջ տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցները կարողացան ապաստան գտնել Լեհաստանում, ապրել, արարել, պահպանել ինքնությունն ու զարգացնել իրենց մշակույթը և, միաժամանակ, կարևոր նպաստը բերել երկրին»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատարը:

В Польше открылся хачкар, посвященный армяно-польским отношениям
В рамках своего визита в Польшу главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в открытии хачкара, посвященного 655-летию архиепископства церкви и многовековой армяно-польской дружбе. В церемонии открытия приняли участие посол РА в Польше Самвел Мкртчян, почетный консул РА в Забже Грачья Бояджян и другие.
Заре Синанян отметил, что более чем 700-летняя дружба двух народов вызывает чувство гордости. «Благодарный армянский народ, в частности, армяне-поляки никогда не забудут благосклонности братского польского народа и польского государства, благодаря которым десятки тысяч наших соотечественников смогли найти пристанище в Польше столетия назад, жить, создавать, сохранять свою идентичность и развивать свою культуру и, в то же время, вносить важный вклад в страну», - подчеркнул главный уполномоченный.