Մեկնարկել է Հայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը մասնակցել է Հայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի բացման արարողությանը, որն ընթանում է «Միասին մենք կարող ենք անել ավելին» կարգախոսի ներքո:
Հայաստանի բժշկական համաժողովը համահայկական նշանակության իրադարձություն է և անցկացվում է 2003 թվականից: Այն նպատակն ունի զարգացնել և ամրապնդել աշխարհի հայ բժիշկների համագործակցությունը, քննարկել Հայաստանի և Արցախի առողջապահական համակարգերի առջև ծառացած հիմնախնդիրներն ու գերակայությունները, իրականացնել փորձի փոխանակում, կիսվել գիտական նվաճումներով և ոլորտում արձանագրված բարեփոխումներով:
Համագումարի մեկնարկին մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Միջոցառմանը մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից բժիշկներ, բուժքույրեր և առողջապահության ոլորտի այլ մասնագետներ:
Համագումարում ներկայացված կլինեն աշխարհռչակ գիտնականների դասախոսություններ, կկազմակերպվեն գիտական նիստեր, թեմատիկ սիմպոզիումներ և սեմինարներ: Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության շրջանակներում կներկայացվեն տարբեր ծրագրեր, որոնք ուղղված են առողջապահական և բժշկական կրթության զարգացմանը:

Стартовал 6-й Международный медицинский конгресс Армении
Руководитель аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры Мушег Гукасян принял участие в церемонии открытия 6-го Международного медицинского конгресса Армении, который проходит под лозунгом «Вместе мы можем больше».
Медицинский форум Армении является мероприятием всеармянского значения и проводится с 2003 года. Он направлен на развитие и укрепление сотрудничества армянских врачей мира, обсуждение проблем и приоритетов, стоящих перед системами здравоохранения Армении и Арцаха, обмен опытом, обмен научными достижениями и реформами, зафиксированными в этой области.
В начале конференции участников приветствовала министр здравоохранения РА Анаит Аванесян. В мероприятии принимают участие врачи, медсестры и другие медицинские работники из разных стран мира.
На конгрессе будут организованы лекции ученых с мировым именем, научные сессии, тематические симпозиумы и семинары. В рамках сотрудничества Армения-Диаспора будут представлены различные программы, направленные на развитие здравоохранения и медицинского образования.