Մեկնարկել է Ազգային երիտասարդական համաժողովը
Օգոստոսի մեկին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մեկնարկել է առաջին անգամ անցկացվող Ազգային երիտասարդական համաժողովը: Այն կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
«Երիտասարդների կողմից՝ երիտասարդների համար» կարգախոսի ներքո իրականացվող եռօրյա համաժողովին մասնակցում են 50-ից ավելի երկրներից ժամանած 18-35 տարեկան 600 սփյուռքահայ երիտասարդներ համայնքային, գիտական, կրթական, մշակութային և այլ շրջանակներից: Համաժողովին հրավիրված են նաև 100 բանախոսներ 15-ից ավելի երկրներից:
Համաժողովի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել սփյուռքի հայ երիտասարդությանը մասնակցելու Հայաստանի զարգացման գործընթացին, կապեր հաստատելու և հզորացնելու միմյանց, ինչպես նաև ոգևորելու ընդլայնել իրենց աշխատանքը և ներգրավվածությունը համայնքներում։
«Համաժողովը պետականակենտրոն մտածողությամբ այն հայ երիտասարդների համար է, որոնք կապված են իրենց հայրենիքին, մշակույթին, արմատներին և նվիրված հայկական շահերի պաշտպանությանը և Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանը: Ուրախ ենք, որ համաժողովին մասնակցում են երիտասարդներ, որոնք պատրաստակամ են պետականաշինության բոլոր գործընթացներում համագործակցել և ի նպաստ հայրենիքի ներդնել համաերիտասարդական-համահայկական ներուժը»,-բացման խոսքում նշել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Նա նաև ընդգծել է, որ համաժողովը միտված է երիտասարդների փոխճանաչելիության և փոխգործակցության բարձրացմանը, առկա համակողմանի խնդիրների բարձրաձայնմանը, դրանց լուծման ուղղությամբ համակարգված աշխատանքին, անձնական փորձը, գիտելիքն ու կարողությունները թիրախավորված ներդնելու հնարավորությունների վերհանմանը:
Վիդեուղերձով երիտասարդներին են ողջունել նաև հայազգի հանրահայտ երգիչներ Սերժ Թանկյանը և Ռոզա Լինը, ինչպես նաև աշխարհահռչակ թենիսիստ Կարեն Խաչանովը:
Համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներում, այդ թվում օրակարգի մշակման և բանախոսների ընտրության գործընթացներում ներգրավված են եղել Հայաստանի և սփյուռքի տարբեր շրջանակները ներկայացնող երիտասարդներ: Գրասենյակի փորձագետներից և 12 երկրների երիտասարդներից կազմված խորհրդատվական մարմինն ամիսներ շարունակ աշխատել է համաժողովի օրակարգային հարցերի մշակման ուղղությամբ: Համաժողովին արծարծվող թեմաներն ընդգրկելու են երիտասարդության դերին, երիտասարդների ներգրավվածության մոդելներին, հայկական շահերի պաշտպանությանը և ազգային անվտանգությանը, Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին, ինքնությանը, գիտության և կրթության զարգացմանը, տեխնոլոգիական առաջընթացին, հայրենիքում առկա հնարավորություներին, հայրենադարձությանը և այլ ոլորտներին առնչվող հարցեր:
Համաժողովի առաջին օրվա ընթացքում գլխավոր բանախոսի, TEDx, պանելային և համաժամանակյա քննարկումների ձևաչափներում ելույթներ կունենա իսպանահայ աստղաֆիզիկոս, գիտնական, Սթարմուս փառատոնի հիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանը, ԱՄՆ համահայկական ուսանողական ասոցիացիայի նախագահ Մհեր Հարությունյանը, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը,Հայ բարեգործական ընդհանուր միության սփյուռքի երիտասարդության ծրագրերի ղեկավար Գայանե Մանուկյանը, Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի հիմնադիր և ղեկավար Արշակ Հովհաննիսյանը, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գրիգոր Երիցյանը, միջազգային փաստաբան Գառնիկ Քերքոնյանը, ՀՀ զբոսաշրջության կոնիտեի նախագահ Սիսիան Պողօսեանը, CyberHUB-AM համահիմնադիր Սամվել Մարտիրոսյանը, «ռեԱրմենիա» հարթակի համահիմնադիր Գևորգ Պողոսյանը, Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի հետազոտող Գեղամ Մուղնեցյան, Յեյլի համալսարանի բանասիրական գիտությունների թեկնածու Գոհար Ավագյանը, «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Ատոմ Շաշկալը և գիտության, կրթության, մշակույթի, բիզնեսի, սպորտի, հանրային կապերի ոլորտներում հայտնի այլ փորձագետներ Հայաստանից և սփյուռքից:
Ազգային երիտասարդական համաժողովի երեք օրերն ընթանալու է ինտերակտիվ և ներառական ձևաչափով, որի ընթացքում տեղի կունենան պանելային նիստեր, քննարկումներ, հանդիպումներ, պրեզենտացիաներ, աշխատաժողովներ, ինչպես նաև էքսպոներ, կապերի հաստատման և մշակութային միջոցառումներ:
Ազգային երիտասարդական առաջին համաժողովի գլխավոր գործընկերը Ֆասթ Բանկն է։ Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալու և օնլայն էկոհամակարգ ստեղծելու և զարգացնելու, հաճախորդներին անհատական վարքագծային մոտեցում ցուցաբերելուն և թվային հարթակում նոր ապրելակերպ ձևավորելուն միտված բանկ է։
Ֆասթ Բանկը կարևորում է սփյուռքի հայ երիտասարդության՝ Հայաստանի զարգացման գործընթացին մասնակցությունը, խրախուսում միմյանց հետ կապեր հաստատելու, ինչպես նաև իրենց աշխատանքը և ներգրավվածությունը համայնքներում էլ ավելի ընդլայնելու այս բացառիկ հնարավորությունը։

Стартовал Армянский молодёжный форум
1 августа в Национальном академическом театре оперы и балета им. Спендиаряна стартовал первый в истории Армянский молодежный форум. Организатором выступил Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
600 армян из диаспоры в возрасте 18-35 лет из более чем 50 стран из общественных, научных, образовательных, культурных и других кругов принимают участие в трехдневном форуме, проводимом под лозунгом «Молодые для молодых». На форум также приглашены 100 спикеров из более чем 15 государств мира.
Цель форума – предоставить армянской молодежи из диаспоры возможность участвовать в процессе развития Армении, установить связи и расширить возможности друг друга, а также побудить их к расширению своей работы и вовлеченности в жизни общин.
«Форум предназначен для армянской молодежи с государственно-ориентированным мышлением, которая связана со своей Родиной, культурой, корнями и посвятила себя защите армянских интересов и развитию Республики Армения. Мы рады, что в форуме участвуют молодые люди, готовые сотрудничать во всех процессах государственного строительства и вкладывать общемолодежный-всеармянский потенциал на благо Родины», – отметил во вступительном речи Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян. Он также подчеркнул, что форум направлен на повышение взаимного признания и взаимодействия молодежи, постановку существующих комплексных проблем, слаженную работу по их решению, выделение возможностей для целенаправленного вложения личного опыта, знаний и способностей.
Известные артисты армянского происхождения Серж Танкян, Роза Линн и всемирно известный теннисист Карен Хачанов также приветствовали молодых людей в видеообращении.
К подготовке форума, в том числе к процессу разработки повестки дня и выбора спикеров, были привлечены молодые люди, представляющие разные круги Армении и диаспоры. Консультативный орган, состоящий из экспертов Офиса и молодежи из 12 стран, несколько месяцев работал над выработкой повестки форума. Темы, обсуждаемые на форуме, будут включать вопросы, связанные с ролью молодежи, моделями взаимодействия с молодежью, защитой интересов Армении, национальной безопасностью, отношениями Армения-диаспора, идентичностью, развитием науки и образования, технологическим прогрессом, возможностями на Родине, репатриацией и другими сферами. В ходе первого дня форума в форматах главного спикера, TEDx, панельных и синхронных дискуссий выступят с докладами испано-армянский астрофизик, учёный, основатель фестиваля Starmus Гарик Исраелян, президент Всеармянской студенческой ассоциации США Мгер Арутюнян, генеральный директор Армянского фонда науки технологий (FAST) Армен Оруджян,, руководитель молодежных программ диаспоры Армянского благотворительного союза Гаяне Манукян, основатель и руководитель Армянской региональной молодежной ассоциации Санкт-Петербурга Аршак Оганесян, глава общественной организации “Армянская прогрессивная молодежь” Григор Ерицян, юрист-международник Гарник Керконян, председатель Комитета по туризму РА Сисиан Погосян, соучредитель “CyberHUB-AM” Самвел Мартиросян, соучредитель платформы “reArmenia” Геворг Погосян, исследователь Института арменоведения Университета Южной Калифорнии Гегам Мугнецян, кандидат филологических наук Йельского университета Гоар Авагян, программный менеджер Фонда Гранта Динка Атом Шашкал и другие известные специалисты из Армении и диаспоры в области науки, образования, культуры, бизнеса, спорта и связей с общественностью.
Все три дня Армянского молодежного форума будут проходить в интерактивном и инклюзивном формате с панельными сессиями, дискуссиями, встречами, презентациями, семинарами, а также выставками, сетевыми и культурными мероприятиями.
Главный партнер первого Армянского молодежного форума – Fast Bank. Fast Bank — это банк, ориентированный на цифровизацию, создание и развитие онлайн-экосистемы, а также предоставление клиентам индивидуального подхода и создание нового образа жизни на цифровой платформе.
Fast Bank ценит участие армянской молодежи Диаспоры в процессе развития Армении, поощряет их к установлению связей друг с другом, а также отмечает эту уникальную возможность для дальнейшего расширения своей работы и участия в сообществах.