Ավարտվել է Ազգային երիտասարդական համաժողովի 2-րդ օրը
Երևանում շարունակում է ընթանալ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից անցկացվող Ազգային երիտասարդական համաժողովը, որին մասնակցում են 600-ից ավելի երիտասարդներ 50-ից ավելի երկրներից:
Համաժողովի երկրորդ օրվա ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետը:
Որպես օրվա գլխավոր բանախոս՝ «Ստեղծիր իրականությունը. Հայաստանը՝ որպես նորարարության հանգույց» թեմայով հանդես է եկել Picsart-ի ուսուցման և զարգացման բաժնի ղեկավար Մադլեն Մինասյանը:
«Անկեղծ խոսակցություն. սահմանելով Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների առաջնահերթությունները և երիտասարդության դերը կապերի ամրապնդման գործում» խորագրով պանելային քննարկանը մասնակցել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Միչիգանի համալսարանի Դիրբորն հայկական հետազոտական ​​կենտրոնի գիտաշխատող Վահե Սահակյանը, Բրյուսելի Բաց համալսարանի գիտաշխատող Նիքոլաս Թավիթյանը, Շիլլերի միջազգային համալսարանի պրոֆեսոր և վերլուծաբան Տիգրան Եկաւեանը, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի հետազոտությունների բաժին ավագ գիտաշխատող Սյուզաննա Բարսեղյանը: Նիստը վարել է Նիդերլանդների Consultancy HK ընկերության ղեկավար Հայկ Խանամիրյանը:
Ազգային անվտանգությանը վերաբերող նիստում հարցուպատասխանի ձևաչափով մասնակցել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Քննարկումը ղեկավարել է «Հայաստանի խաղաղության նախաձեռնության» տնօրեն, ֆրանսահայ Թալին Փափազյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին համաժողովի մասնակիցները շարունակել են աշխատանքները աշխատաժողովների, քննարկումների և լուծումների սենյակի ձևաչափով, որոնք վերաբերել են արդյունավետ երիտասարդական կազմակերպության ստեղծմանը և զարգացմանը, սփյուռքի կազմակերպությունների միջև գործակցության սերտացմանը և դաշնակից երկրների սփյուռքների հետ համագործակցության խթանմանը, հանրային կապերին, մեդիային և հայկական բրենդի առաջխաղացմանը: Ձևաչափերը վարել են Միչիգան նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Մարի Մանուկյանը,  «Miaseen Inc.» հարթակի հիմնադիր Անթոնի Տիքրան Ապաջին, Չիտայի «Մաշտոց» կրթամշակութային կենտրոնի ղեկավար Հարություն Աթոյանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Շվեդիայից, Բելառուսից, Արգենտինայից, Ֆրանսիայից հրավիրված այլ փորձագետներ:
«Բացահայտելով հայրենիքի հնարավորությունները՝ կամավորություն, աշխատանք և բիզնես» պանելային քննարկմանը որպես բանախոսներ մասնակցել են Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ղեկավար Հովսեփ Պատվականյանը, Կարիտաս Արեգակ հիմնադրամի զարգացման պատասխանատու Սարա Սթայթսը, PA Consulting-ի հիմնադիր Պատրիք Էլիոթը, Tokyooo ռեստորանի հիմնադիր Հիրոկի Տաչիիրին, «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամում ծրագրերի համակարգող
Արմեն Բեգիջանին: Նիստը վարել է Sensyan Club-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Armenia Tree Project-ի նախկին տնօրեն, ReAnimania փառատոնի և RepatArmenia-ի համահիմնադիր Լուսինե Քասարջյանը:
Այնուհետ համաժողովի մասնակիցները մասնակցել են ռեսուրսների և հնարավորությունների ցուցահանդեսի, որտեղ ծանոթացել են Հայաստանում հնարավորություններ ստեղծող և փնտրող մի շարք կազմակերպությունների ծրագրերին:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են եղել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, Ներդրումների աջակցման կենտրոնը, Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը, «Repat Armenia»-ն, «Move2Armenia»-ն, «Դեպի Հայք»-ը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը, Հայաստանի ամերիկյան և Հայ-ռուսական համալսարանները, Ֆասթ Բանկը, Staff.am-ը, «Շտապիր դեպի բարին» և «Վիվա» հիմնադրամները, «Tumanyan Online» և «МАМ» կրթական հարթակները, «ՈՄԱ»-ն, «Մատենա» միջազգային դպրոցը, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն», «Հզոր միտք» և «Հաբ Արցախ» ՀԿ-ները, «ռեԱրմենիա» հարթակը:
Օրվա ավարտին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում տեղի է ունեցել «Էթնոմշակութային երկխոսություն» խորագրով համերգային ծրագիրը:
Ազգային երիտասարդական առաջին համաժողովի գլխավոր գործընկերը Ֆասթ Բանկն է։ Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալու և օնլայն էկոհամակարգ ստեղծելու և զարգացնելու, հաճախորդներին անհատական վարքագծային մոտեցում ցուցաբերելուն և թվային հարթակում նոր ապրելակերպ ձևավորելուն միտված բանկ է։
Ֆասթ Բանկը կարևորում է սփյուռքի հայ երիտասարդության՝ Հայաստանի զարգացման գործընթացին մասնակցությունը, խրախուսում միմյանց հետ կապեր հաստատելու, ինչպես նաև իրենց աշխատանքը և ներգրավվածությունը համայնքներում էլ ավելի ընդլայնելու այս բացառիկ հնարավորությունը։

Завершился второй день Армянского молодежного форума
В Ереване продолжается Армянский молодежный форум, организованный Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА, в котором принимают участие более 600 молодых людей из более чем 50 стран мира.
В ходе второго дня форума с приветственной речью выступил армянский депутат шведского парламента Арин Карапет.
В качестве главного спикера дня руководитель отдела обучения и развития Picsart Мадлен Минасян выступила с речью на тему «Создай свою реальность. Армения как центр инноваций».
В панельной дискуссии “Открытый разговор: приоритеты и роль молодежи в укреплении отношений между Диаспорой и Родиной” приняли участие Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, научный сотрудник Армянского исследовательского центра Дирборн Мичиганского университета Ваге Саакян, исследователь Брюссельского свободного университета Николас Тавитян, профессор и аналитик Международного университета им. Шиллера Тигран Екавян, заведующий кафедрой диаспороведения НАН РА, старший научный сотрудник Института археологии и этнографии Сюзанна Барсегян. Сессию вел руководитель голландской компании “Consultancy HK” Айк Ханамирян.
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян принял участие в сессии, посвященной национальной безопасности, в формате вопросов и ответов. Дискуссию вела армянка из Франции Талин Папазян, директор "Армянской мирной инициативы".
Во второй половине дня участники форума продолжили работу в формате мастер-классов и дискуссий, которые были связаны с созданием и развитием эффективной молодежной организации, более тесным сотрудничеством между диаспоральными организациями и углублением взаимодействия между диаспорами союзных стран, связями с общественностью, СМИ и продвижением армянского бренда. Форматами занималась бывший член Палаты представителей Мичигана Мари Манукян, основатель платформы “Miaseen Inc.” Энтони Абаджи, председатель образовательно-культурного центра «Маштоц» г. Читы Арутюн Атоян, а также другие приглашенные эксперты из США, России, Швеции, Беларуси, Аргентины и Франции.
В панельной дискуссии “Спектр возможностей Родины: волонтерство, трудоустройство, бизнес” выступили с речью глава Инвестиционного совета Армении Овсеп Патваканян, специалист по развитию фонда «Caritas Aregak» Сара Стайтс, учредитель “PA Consulting” Патрик Эллиот, основатель ресторана “Tokyooo” Хироки Тачири, координатор программ благотворительного фонда “Дети Армении” Армен Бегиджянц. Сессию вела Лусине Касарджян, соучредитель и исполнительный директор “Sensyan Club”, бывший директор «Armenia Tree Project», соучредитель фестиваля “ReAnimania” и “RepatArmenia”.
После этого участники форума приняли участие в выставке ресурсов и возможностей, где ознакомились с проектами ряда организаций, создающих и ищущих возможности в Армении.
На мероприятии были представлены Центр репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры, Центр поддержки инвестиций, Всеармянский благотворительный союз, “Repat Armenia”, “Move2Armenia”, “Birthright Armenia”, “Преподавай, Армения”, Американский и Российско-армянский университеты, “Staff.am”, фонды “Спеши к добру” и “Вива”, образовательные площадки “Tumanyan Online” и “MAM”, международные школы “VOMA” и “Matena”, общественные организации “Armenian Progressive Youth”, “Strong Mind” и “Hub Artsakh”, платформа “реАрмения”.
В завершение дня в центре искусств Гафесчяна состоялась программа под названием «Этнокультурный диалог».
Главный партнер первого Армянского молодежного форума – Fast Bank. Fast Bank — это банк, ориентированный на цифровизацию, создание и развитие онлайн-экосистемы, а также предоставление клиентам индивидуального подхода и создание нового образа жизни на цифровой платформе.
Fast Bank ценит участие армянской молодежи Диаспоры в процессе развития Армении, поощряет их к установлению связей друг с другом, а также отмечает эту уникальную возможность для дальнейшего расширения своей работы и участия в сообществах.