Ավարտվել է Ազգային երիտասարդական համաժողովի 2-րդ օրը
Երևանում շարունակում է ընթանալ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից անցկացվող Ազգային երիտասարդական համաժողովը, որին մասնակցում են 600-ից ավելի երիտասարդներ 50-ից ավելի երկրներից:
Համաժողովի երկրորդ օրվա ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետը:
Որպես օրվա գլխավոր բանախոս՝ «Ստեղծիր իրականությունը. Հայաստանը՝ որպես նորարարության հանգույց» թեմայով հանդես է եկել Picsart-ի ուսուցման և զարգացման բաժնի ղեկավար Մադլեն Մինասյանը:
«Անկեղծ խոսակցություն. սահմանելով Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների առաջնահերթությունները և երիտասարդության դերը կապերի ամրապնդման գործում» խորագրով պանելային քննարկանը մասնակցել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Միչիգանի համալսարանի Դիրբորն հայկական հետազոտական ​​կենտրոնի գիտաշխատող Վահե Սահակյանը, Բրյուսելի Բաց համալսարանի գիտաշխատող Նիքոլաս Թավիթյանը, Շիլլերի միջազգային համալսարանի պրոֆեսոր և վերլուծաբան Տիգրան Եկաւեանը, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի հետազոտությունների բաժին ավագ գիտաշխատող Սյուզաննա Բարսեղյանը: Նիստը վարել է Նիդերլանդների Consultancy HK ընկերության ղեկավար Հայկ Խանամիրյանը:
Ազգային անվտանգությանը վերաբերող նիստում հարցուպատասխանի ձևաչափով մասնակցել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Քննարկումը ղեկավարել է «Հայաստանի խաղաղության նախաձեռնության» տնօրեն, ֆրանսահայ Թալին Փափազյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին համաժողովի մասնակիցները շարունակել են աշխատանքները աշխատաժողովների, քննարկումների և լուծումների սենյակի ձևաչափով, որոնք վերաբերել են արդյունավետ երիտասարդական կազմակերպության ստեղծմանը և զարգացմանը, սփյուռքի կազմակերպությունների միջև գործակցության սերտացմանը և դաշնակից երկրների սփյուռքների հետ համագործակցության խթանմանը, հանրային կապերին, մեդիային և հայկական բրենդի առաջխաղացմանը: Ձևաչափերը վարել են Միչիգան նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Մարի Մանուկյանը,  «Miaseen Inc.» հարթակի հիմնադիր Անթոնի Տիքրան Ապաջին, Չիտայի «Մաշտոց» կրթամշակութային կենտրոնի ղեկավար Հարություն Աթոյանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Շվեդիայից, Բելառուսից, Արգենտինայից, Ֆրանսիայից հրավիրված այլ փորձագետներ:
«Բացահայտելով հայրենիքի հնարավորությունները՝ կամավորություն, աշխատանք և բիզնես» պանելային քննարկմանը որպես բանախոսներ մասնակցել են Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ղեկավար Հովսեփ Պատվականյանը, Կարիտաս Արեգակ հիմնադրամի զարգացման պատասխանատու Սարա Սթայթսը, PA Consulting-ի հիմնադիր Պատրիք Էլիոթը, Tokyooo ռեստորանի հիմնադիր Հիրոկի Տաչիիրին, «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամում ծրագրերի համակարգող
Արմեն Բեգիջանին: Նիստը վարել է Sensyan Club-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Armenia Tree Project-ի նախկին տնօրեն, ReAnimania փառատոնի և RepatArmenia-ի համահիմնադիր Լուսինե Քասարջյանը:
Այնուհետ համաժողովի մասնակիցները մասնակցել են ռեսուրսների և հնարավորությունների ցուցահանդեսի, որտեղ ծանոթացել են Հայաստանում հնարավորություններ ստեղծող և փնտրող մի շարք կազմակերպությունների ծրագրերին:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են եղել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, Ներդրումների աջակցման կենտրոնը, Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը, «Repat Armenia»-ն, «Move2Armenia»-ն, «Դեպի Հայք»-ը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը, Հայաստանի ամերիկյան և Հայ-ռուսական համալսարանները, Ֆասթ Բանկը, Staff.am-ը, «Շտապիր դեպի բարին» և «Վիվա» հիմնադրամները, «Tumanyan Online» և «МАМ» կրթական հարթակները, «ՈՄԱ»-ն, «Մատենա» միջազգային դպրոցը, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն», «Հզոր միտք» և «Հաբ Արցախ» ՀԿ-ները, «ռեԱրմենիա» հարթակը:
Օրվա ավարտին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում տեղի է ունեցել «Էթնոմշակութային երկխոսություն» խորագրով համերգային ծրագիրը:
Ազգային երիտասարդական առաջին համաժողովի գլխավոր գործընկերը Ֆասթ Բանկն է։ Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալու և օնլայն էկոհամակարգ ստեղծելու և զարգացնելու, հաճախորդներին անհատական վարքագծային մոտեցում ցուցաբերելուն և թվային հարթակում նոր ապրելակերպ ձևավորելուն միտված բանկ է։
Ֆասթ Բանկը կարևորում է սփյուռքի հայ երիտասարդության՝ Հայաստանի զարգացման գործընթացին մասնակցությունը, խրախուսում միմյանց հետ կապեր հաստատելու, ինչպես նաև իրենց աշխատանքը և ներգրավվածությունը համայնքներում էլ ավելի ընդլայնելու այս բացառիկ հնարավորությունը։

The second day of the Armenian Youth Forum has come to an end
The Armenian Youth Forum organized by the Office of the RA High Commissioner for Diaspora Affairs continues in Yerevan with the participation of more than 600 young people from more than 50 countries.
During the second day of the forum, Armenian member of the Swedish Parliament Arin Karapet delivered a welcoming speech.
As the main speaker of the day, Madlen Minassian, Head of Training and Development at Picsart, gave a speech on "Design the Now: Armenia as the Nexus of Innovation".
The panel discussion on "Candid Conversations: Determining Priorities & Defining Youth's Role in Strengthening Diaspora-Armenia Relations" was attended by Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, researcher at the Dearborn Armenian Research Center of the University of MichiganVahe Sahakyan, researcher at the Free University of Brussels Nicholas Tavitian, professor and analyst of Schiller International University Tigran Yegavian, Head of the Department of Diaspora Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Senior Researcher of the Institute of Archaeology and Ethnography Syuzanna Barseghyan. The session was moderated by Haik Khanamiryan, Head of the Dutch company "Consultancy HK".
Security Council Secretary Armen Grigoryan participated in a question-and-answer session on national security. The discussion was moderated by Talin Papazian, French-Armenian Director of the Armenian Peace Initiative.
In the afternoon, the forum participants continued with master classes and discussions, which were related to the creation and development of an effective youth organization, closer cooperation between Diaspora organizations and deepening interaction between Diasporas of allied countries, public relations, media relations and promotion of the Armenian brand. The formats were moderated by former Michigan House of Representatives member Mari Manoogian, founder of Miaseen Inc. platform Anthony Abaci, Chairman of the National and cultural Autonomy of the Armenians of Chita Harutyun Atoyan, as well as other invited experts from the United States, Russia, Sweden, Belarus, Argentina and France.
The panel discussion "Exploring Opportunities in the Homeland: Volunteering, Employment, and Business" featured speeches by Hovsep Patvakanyan, Head of the Investment Council of Armenia, Sarah Stites, Development Specialist of Caritas Aregak Foundation, Patrick Elliot, Founder of PA Consulting, Hiroki Tachiiri, Founder of Tokyooo Restaurant, Armen Begijani, Program Coordinator of Children of Armenia Charitable Foundation. The session was moderated by Lusine Kasarjian, co-founder and executive director of Sensyan Club, former director of Armenia Tree Project, co-founder of ReAnimania and RepatArmenia.
Afterwards, the forum participants took part in the exhibition of resources and opportunities, where they got acquainted with the programs of a number of organizations creating and seeking opportunities in Armenia.
Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, Investment Support Center, Armenian General Benevolent Union, Repat Armenia, Move2Armenia, Birthright Armenia, Teach Armenia, American and Russian-Armenian Universities, Staff.am, Haste to Good and Viva educational platforms, Tumanyan Online and MAM international schools, VOMA and Matena NGOs, Armenian Progressive Youth, Strong Mind and Hub Artsakh NGOs, reArmenia platform were represented at the event.
The day concluded with a program entitled "Ethnocultural Dialogue" at the Cafesjian Center for the Arts.