Ավարտվել է Ազգային երիտասարդական համաժողովը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող Ազգային երիտասարդական համաժողովն ամփոփել է աշխատանքները: Եռօրյա համաժողովին մասնակցել են 50-ից ավելի երկրներից ժամանած 600 սփյուռքահայ երիտասարդներ և 15-ից ավելի երկրներից հրավիրված 100 բանախոսներ:
Համաժողովի 3-րդ օրվա գլխավոր թեման էր հայրենադարձությունը: «Մտածելակերպի փոփոխություն. Հայաստանը՝ որպես մշտական տուն» խորագրով քննարկման ընթացքում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Մարգարիտա Բաղդասարյանը, Repat Armenia հիմնադրամի նախագահ և համահիմնադիր Վարդան Մարաշլյանը, «Գրադարակ գրադարաններ» ՀԿ-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Արուսիկ Զեյնալյանը, «oqni» ՀԿ-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Բագրադյանսը, ավստրալահայ հայրենադարձ ճարտարապետ Շահե Սիմոնյանը քննարկել են հայրենադարձության գործընթացին, դժվարություններին և առավելություններին առնչվող հարցեր և ներկայացրել հայրենադարձության անձնական պատմությունները:
Նիստի ավարտից հետո Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընթերցել է համաժողովի ամփոփիչ հայտարարությունը:
Այնուհետ համաժողովի մասնակիցների համար Ազատության հրապարակում բացվել է «Ստեղծված է երիտասարդների կողմից» էքսպոն, որի շրջանակներում հայկական տասնյակ բրենդներ ներկայացրել են իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները:
Համաժողովն ամփոփվել է համայնքային տարածաշրջանային կապերի ստեղծման և մշակութային միջոցառումներով:
Համաժողովի ավարտից հետո ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, հիմք ընդունելով եռօրյա քննարկումների արդյունքները, կշարունակի մասնակիցների հետ ֆոկուս խմբերով աշխատանքները Հայաստան-սփյուռք երիտասարդական համագործակցության քարտեզի և հետագա քայլերի հստակեցման ուղղությամբ:

Армянский молодежный форум подошел к концу
Подведены итоги Армянского молодежного форума, организованного Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения. В трехдневном мероприятии приняли участие 600 молодых армян диаспоры из более чем 50 стран и 100 приглашенных спикеров из более чем 15 стран.
Главной темой 3-го дня конференции была репатриация. В ходе дискуссии под названием Маршрут “Репатриация” построен. Маргарита Багдасарян, руководитель программ Центра репатриации и интеграции Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры, президент и соучредитель фонда «Repat Armenia» Вартан Марашлян, Арусик Зейналян, соучредитель и исполнительный директор общественной организации "Gradarak Libraries", основатель и исполнительный директор общественной организации "Oqni" Айк Баградянц и австралийско-армянский архитектор-репатриант Шахе Симонян обсудили вопросы, связанные с процессом репатриации, трудности и преимущества и представил личные истории репатриации.
Форум завершился установлением общинно-региональных связей и культурных мероприятий.
После окончания форума Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры РА по результатам двухдневных обсуждений продолжит работу со специалистами фокус-групп по уточнению дорожной карты молодежного сотрудничества Армения-диаспора и дальнейших шагов.