Ավարտվել է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի 5-րդ փուլը
«Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի 5-րդ փուլն ավարտվել է, որին մասնակցել է 13-18 տարեկան 101 պատանի 10 երկրից՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Իռլանդիայից, Բելառուսից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից, Ուկրաինայից:
Ծրագրի մասնակիցները երկու շաբաթների ընթացքում ճամփորդել են հայրենիքում, այցելել մշակութային և կրթական հաստատություններ, ունեցել հայոց լեզվի, պատմության, հայկական երգ ու պարի դասընթացներ: Ճամբարային օրերը մասնակիցներն անցկացրել են ԵՊՀ Բյուրականի ուսումնաարտադրական բազայում:
Փակման արարողության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ ծրագիրը նպատակ ունի սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների շրջանում պահպանել և զարգացնել ազգային ինքնության, խորացնել կապը հայրենիքի հետ: «Լիահույս եմ, որ դեռ բազմաթիվ անգամներ եք վերադառնալու հայրենիք, գուցե և մշտական բնակության նպատակով: Գիտեմ նաև, որ շատ ընկերներ եք ձեռք բերել և խրախուսում եմ ձեզ պահպանել այդ ընկերությունը ծրագրի ավարտից հետո»,-ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի կրթական մասի պատասխանատու «Բիգ մայնդ» ուսումնական կենտրոնին, Բյուրականի ուսումնաարտադրական բազային և Երևանի պետական համալսարանին, «Կոնցեպտ իվենթս» ընկերությանը, ՀՀ առողջապահության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, ներքին գործերի, պաշտպանության նախարարություններին, Արագածոտնի մարզպետարանին, Աշտարակի բժշկական կետնրոնին ծրագրի ընթացքում ունեցած արդյունավետ համագործակցության համար:

Завершился 5 этап программы «Шаг к дому»
Завершился 5-й этап учебно-познавательной программы «Шаг к дому», в котором приняли участие 101 юноша и девушки в возрасте от 13 до 18 лет из 10 стран: США, Россия, Грузия, Франция, Ирландия, Беларусь, Германия, Нидерланды, Великобритания, Украина.
Участники программы проживали на учебно-производственной базе в Бюракане ЕГУ. Они в течение двух недель путешествовали по родине, посещали культурные и образовательные учреждения, проходили курсы армянского языка, истории, национальных песен и танцев.
В ходе церемонии закрытия главный уполномоченный Заре Синанян отметил, что целью программы является сохранение и развитие национальной идентичности среди подростков диаспоры, углубление связи с родиной. «Я надеюсь, что вы еще много раз вернетесь на родину, возможно, с целью постоянного проживания. Я также знаю, что у вас много друзей, и призываю вас сохранить эту дружбу и после завершения программы», - подчеркнул главный уполномоченный по делам диаспоры РА.
Он также поблагодарил ответственный за образовательную часть программы учебный центр «Big Mind», Бюраканскую учебно-производственную базу и Ереванский государственный университет, компанию «Concept events», министерства: здравоохранения, образования, науки, культуры и спорта, внутренних дел, обороны, администрацию Арагацотнской области, Медицинский центр Аштарака за эффективное сотрудничество в ходе программы.