Գլխավոր հաձնակատարը հանդիպել է Հունաստանի փոխարտգործնախարարի հետ
Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով եռակողմ համագործակցության շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գիորգիոս Կոցիրասի հետ։
Շնորհավորելով պաշտոնի ստանձնման առթիվ՝ Գլխավոր հանձնակատարը եռակողմ համագործակցության արդյունավետ շարունակականության և սերտացման հույս է հայտնել։
«Սփյուռքի հարցերով այս եռակողմ համագործակցության շրջանակներում մենք բավականին աշխատանք ենք տարել, սակայն առկա է ընդլայնման և խորացման հսկայական տարածք։ Մեր համայնքներն իրապես կարող ենք շատ հարցերում միասնաբար աշխատել, և մենք պետք է նպաստենք այդ կամուրջների ստեղծմանը»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը։
«Այս համագործակցությունը նախևառաջ կարևոր է հանրային դիվանագիտության և փափուկ ուժի տեսանկյունից։ Մենք իրապես մեծ ներուժ ունենք։ Իհարկե, այն կնպաստի նաև մեր եղբայրական երկրների միջև առկա հարաբերություններին»,-ընդգծել է Հունաստանի փոխարտգործնախարարը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել աշխատանքն արդեն իսկ առկա համագործակցության ուղղությամբ և զարգացնել համատեղ նախաձեռնությունները։

Главный уполномоченный встретился с заместителем министра иностранных дел Греции
В рамках Всемирного форума кипрской диаспоры и трехстороннего меморандума по вопросам диаспоры Армения-Греция-Кипр главный уполномоченный Заре Синанян встретился с заместителем министра иностранных дел Греции Георгиосом Коцирасом.
Поздравив с вступлением в должность, главный уполномоченный выразил надежду на эффективное продолжение и укрепление трехстороннего сотрудничества.
«В рамках этого трехстороннего сотрудничества по вопросам диаспоры мы проделали достаточную работу, однако есть огромная территория для расширения и углубления. Наши общины действительно могут работать вместе во многих вопросах, и мы должны способствовать созданию этих мостов», - отметил Заре Синанян.
«Это сотрудничество прежде всего важно с точки зрения публичной дипломатии и мягкой силы. У нас большой потенциал. Конечно, это будет способствовать и отношениям между нашими братскими странами", - подчеркнул замминистра иностранных дел Греции.