ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ 45 ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐ ՍՏԱՑԵԼ ԵՆ ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ԱՎԱՐՏԱԿԱՆ ՎԿԱՅԱԿԱՆՆԵՐ
Տեղի է ունեցել Հայաստանի կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2022-2023 ծրագրի փակման և հավաստագրերի հանձնման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ, ծրագրի 2-րդ շրջափուլի մասնակից Սիսիան Պօղոսեանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
«Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել մասնագիտական հայրենադարձությունն ու բացել ՀՀ կառավարման համակարգի դռները սփյուռքահայ մասնագետների, նոր և թարմ ուժերի համար: Ուրախ եմ, որ անցած տարի ծրագրին մասնակցելու համար դիմել էր 300 մասնագետ, որոնցից ընտրվեցին լավագույն 50-ը: Նրանք մեկ տարի աշխատեցին 23 գերատեսչություններում և ծրագրեր են մշակել մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության, թվային փոխակերպումների, ֆինանսական կրթության ներդրման, առաջնային բուժօգնության ծրագրերի կիրառման, ներդրումային քաղաքականության և այլ ոլորտներում»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:

45 СПЕЦИАЛИСТОВ ИЗ ДИАСПОРЫ ПОЛУЧИЛИ СЕРТИФИКАТЫ ОБ ОКОНЧАНИИ РАБОТЫ В СИСТЕМЕ УПРАВЛЕНИЯ РА
Cостоялась церемония закрытия и вручение сертификатов участникам программы по трудоустройству специалистов диаспоры в системе госуправления РА «iGorts» 2022-2023.
На мероприятии присутствовали главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, министр экономики Ваган Керобян, председатель комитета по туризму, участница второго выпуска программы «iGorts» Сисиан Погосян и другие должностные лица.
«Цель программы - стимулировать профессиональную репатриацию и открыть двери системы управления РА для специалистов из диаспоры, новых и свежих сил. Я рад, что в прошлом году заявки для участия в программе отправили 300 специалистов, из которых были отобраны 50 лучших. В течение года они вели деятельность в 23 государственных учреждениях и разработали программы в сфере образования, цифровой трансформации, внедрения финансового образования, применения программ первичной медико-санитарной помощи, инвестиционной политики и др. Статистика прошлых лет показывает, что около 70% участников остаются в Армении, репатриируются. Я знаю, что большинство из вас также остается на родине», - отметил Заре Синанян.
Выпускники программы рассказали о своих впечатлениях о программе и деятельности, проведенной за один год.