Հանդիպում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը սեպտեմբերի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Շնորհավորելով հյուրին ԵՄ առաքելության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ՝ Գլխավոր հանձնակատարը համոզմունք է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի շարունակել ՀՀ-ԵՄ արդյունավետ համագործակցությունը, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ ադրբեջանական լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ:
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անդրադարձել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար ՀՀ կառավարության կողմից տարվող աշխատանքներին՝ ուղղված առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Այս համատեքստում առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական սփյուռքի ներուժի ներգրավման հարցերին և միջազգային կառույցների հետ համագործակցության ձևաչափերին։
Երկուստեք կարևորվել է համագործակցության խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացումը՝ ելնելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնահերթություններից։

Zareh Sinanyan meets with Head of the EU Delegation to Armenia
On September 26, the RA High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, met with Ambassador Vassilis Maragos, newly appointed Head of the EU Delegation to the Republic of Armenia.
The High Commissioner congratulated the Ambassador on his appointment and expressed confidence in their ability to maintain effective cooperation across multiple areas, including the resolution of the humanitarian crisis resulting from Azerbaijan's large-scale military aggression against the people of Nagorno-Karabakh.
During their conversation, Zareh Sinanyan discussed the Armenian government's efforts to support and meet the needs of the forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh by unifying the Diaspora's potential and expanding cooperation with international organizations.
Both parties stressed the importance of implementing initiatives based on shared priorities of cooperation between the Republic of Armenia and the European Union.