Հանդիպում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը սեպտեմբերի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Շնորհավորելով հյուրին ԵՄ առաքելության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ՝ Գլխավոր հանձնակատարը համոզմունք է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի շարունակել ՀՀ-ԵՄ արդյունավետ համագործակցությունը, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ ադրբեջանական լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ:
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անդրադարձել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքները հոգալու համար ՀՀ կառավարության կողմից տարվող աշխատանքներին՝ ուղղված առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Այս համատեքստում առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական սփյուռքի ներուժի ներգրավման հարցերին և միջազգային կառույցների հետ համագործակցության ձևաչափերին։
Երկուստեք կարևորվել է համագործակցության խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացումը՝ ելնելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնահերթություններից։

Встреча с главой делегации ЕС в Армении
26 сентября Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял новоназначенного главу делегации Евросоюза в Республики Армения, посла Василиса Марагоса.
Главный уполномоченный по делам диаспоры, поздравив гостя с назначением на должность, выразил уверенность, что сторонам удастся продолжить эффективное сотрудничество в разных направлениях, в том числе по урегулированию гуманитарного кризиса, сложившегося в результате широкомасштабной азербайджанской военной агрессии в отношении жителей Нагорного Карабаха.
В ходе беседы Заре Синанян коснулся осуществляемых со стороны правительства работ по удовлетворению нужд вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, с целью преодоления существующих вызовов.
Отдельно была подчеркнута важность объединения потенциала диаспоры и расширения форматов сотрудничества с международными структурами.
Собеседники обоюдно отметили готовность осуществить инициативы, направленные на углубление связей, исходя из приоритетов сотрудничества между Арменией и Евросоюзом.