Մեկնարկել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2023-2024թթ․ ծրագիրը
Հայաստան են ժամանել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցները։
Այս պատասխանատու ժամանակահատվածում՝ սփյուռքահայ երիտասարդները, 2 շաբաթ գտնվելով Հայաստանում և ուսումնասիրելով հայրենիքի կարիքներն ու հնարավորությունները, կվերադառնան համայնքներ՝ շարունակելու իրենց առաքելությունն, այդ թվում` ներկայացնելով աշխարհին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները։
Ծրագիրն իրականացվում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ՝ նպատակ ունենալով հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը:
Ծրագիրը մեկնարկել է սեպտեմբերի 24-ին, որին մասնակցում են 22-35 տարեկան սփյուռքահայ 18 երիտասարդներ։ Նրանք Հայաստան են ժամանել Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Իսպանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Բրազիլիայից, Ռուսաստանից և հանդիսանում են համայնքի ղեկավարներ, դպրոցների տնօրեններ, համայնքային, երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդի անդամներ:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն անդրադարձել է վերջին օրերին ծավալված իրադարձություններին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ կարևորելով սփյուռքահայ երիտասարդների դերը հավաստի տեղեկատվության տարածման գործում ինչպես հայկական սփյուռքի համայնքներում, այնպես էլ օտարերկրյա պետությունների հասարակական լայն շրջանակներում։ Զարեհ Սինանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել նաև երիտասարդներին, ովքեր այս դժվարին իրավիճակում եկել են Հայաստան՝ հայրենիքի կողքին կանգնելու և հանրօգուտ աշխատանք կատարելու ձգտումով։ Գլխավոր հանձնակատարը խոսել է նաև գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի մասին, որոնց նպատակն է ամրապնդել Հայաստան-սփյուռք կապերը, ակտիվացնել սփյուռքյան համայնքների գործունեությունը, ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին Հայաստանն ավելի լավ ճանաչելու հնարավորություն, բացահայտել սփյուռքի ներուժը և ներդրումը Հայաստանի զարգացման գործում։ ««Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը միտված է մոտեցնել սփյուռքը սփյուռքին, Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և սփյուռքի երիտասարդներին միմյանց ճանաչելու հնարավորություն ընձեռել, ձևավորել սփյուռքահայ ակտիվ երիտասարդների ցանց՝ ի դեմս մեր դեսպանների, և ունենալ գրասենյակի երիտասարդ գործընկերներ համայնքներում»,- ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Ներկայացնելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բովանդակային հիմնական ուղղությունները՝ ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանը խոսել է ծրագրի հայաստանյան փուլի մասին։ «Հայաստանյան դասընթացն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հաստատություններ և հիշատակի վայրեր: Հետագայում իրենց համայնքներում մասնակիցները կիրականացնեն տեղեկատվական և համայնքային հանդիպումներ, միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, աշխատանք մեդիայի հետ»,- մանրամասնել է Գրետա Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:

Стартовала программа “Молодой посол диаспоры 2023-24”
В Армению прибыли участники программы “Молодой посол диаспоры 2023-24” Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
В этот сложный период для нашей страны армянская молодежь диаспоры будет две недели находиться на Родине, изучая ее потребности и возможности и после вернувшись в свои общины, продолжит свою армянскую миссию, в том числе, представляя миру события вокруг Нагорного Карабаха.
Программа реализуется уже третий год подряд с целью дать возможность молодым армянам диаспоры расширить свое представление о политических, социальных, экономических и других сферах Армении, содействовать их вовлечению в общинную жизнь и повышению эффективности деятельности.
С 24 сентября стартовала программа и ее участниками стали 18 молодых армян диаспоры в возрасте 22-35 лет, которые прибыли из Франции, Бельгии, Испании, Германии, США, Канады, Бразилии, России и являются главами общин, директорами школ, представителями общинных, молодежных организаций, членами советов.
Приветствуя участников, главный уполномоченный Заре Синанян коснулся событий последних дней и ситуации вокруг Нагорного Карабаха, подчеркнув роль армянской молодежи диаспоры в распространении достоверной информации как в общинах армянской диаспоры, так и в широких общественных кругах зарубежных стран. Главный уполномоченный выразил благодарность молодежи, которая в этой сложной ситуации приехала в Армению, чтобы встать рядом с Родиной и осуществлять социально полезную деятельность.
“Программа “Молодой посол диаспоры” направлена на сближение общин с общинами, предоставление возможности познакомиться друг с другом молодежи Армении, Нагорного Карабаха и диаспоры, формирование сети активной армянской молодежи диаспоры и партнеров нашего Офиса в общинах”, - подчеркнул Заре Синанян.
“Программа в Армении имеет теоретический и практический характер. Включает лекции, семинары, встречи, а также посещение государственных, научно-образовательных, культурных учреждений и памятных мест. Вернувшись в свои города, участники проведут информационные и общинные встречи, мероприятия по обмену опытом между армянскими сообществами разных город, будут вести работу со СМИ и в соцсетях”, - рассказала подробнее руководитель программы Грета Мнацаканян.
Напомним, что программа осуществляется при финансировании правительства РА и поддержке фонда памяти “Джинишян”.