Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները մասնակցել են մի շարք դասընթացների եւ հանդիպումների
Այս շաբաթ մեկնարկել է 2023-2024 թթ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայաստանյան փուլի երկշաբաթյա հագեցած դասընթացը:
Դասընթացների շրջանակում քաղաքական խորհրդատու, «ՍիվիլՆեթ»-ի մեկնաբան Էրիկ Հակոբյանը համայնքային երիտասարդ առաջնորդների հետ դասախոսություն-քննարկում է ունեցել «Հայաստանի ներկա քաղաքական գործընթացների շուրջ» թեմայով: Փոփոխվող աշխարհում առաջնորդության ընկալումների շուրջ սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների հետ աշխատաժողով է անցկացրել Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն (2006-2016), Ամերիկյան Միջազգային Հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան ծրագրերի ավագ ղեկավար Արտակ Շաքարյանը:
Սփյուռքահայերի համար հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները մասնակիցները բացահայտել են «M.A.M» կրթական շարժման գրասենյակ այցելության և շարժման հիմնադիրներ Մարինա և Մելինե Ղազարյանների հետ հանդիպման ընթացքում:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստա՛ն» կրթական հիմնադրամի ներկայացուցիչները ծրագրի մասնակիցներին ներկայացրել են հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղությունները, դրանցում սփյուռքահայերի ներգրավման հնարավորությունները:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Strategy and Business Communication»-ի պրոֆեսոր, բիզնես թրեյներ և խորհրդատու Սերգեյ Թանթուշյանը երիտասարդների հետ գործնական հանդիպում է անցկացրել «Համոզիչ hաղորդակցություն. ինչպե՞ս համոզել մյուսներին՝ ճանաչելով ինքդ քեզ» թեմայով:
Դասընթացներից զատ, երիտասարդ դեսպաններն այցելել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն, որտեղ գրասենյակի հայրենադարձության հարցերի պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը ներկայացրել է հայրենադարձության միտումները, ընթացակարգերը, վիճակագրությունը և նորաբաց կենտրոնի աշխատանքային ուղղությունները: Ծրագրի մասնակիցներն այցելել են նաև «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամ (՛՛Repat Armenia՛՛), որտեղ նրանց հյուրընկալել են հիմնադրամի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանն ու իր թիմը՝ ներկայացնելով կառույցի գործունեությունը: Տեղի է ունեցել նաև հանդիպում-զրույց հայրենադարձների հետ:

Молодые послы диаспоры приняли участие в ряде лекций и встреч
Политический консультант, обозреватель CivilNet. Эрик Акопян провел дискуссию с участниками программы о нынешних политических процессах в Армении. Встречу с молодыми послами диаспоры о восприятии лидерства в меняющемся мире провел директор-учредитель школы молодых лидеров (2006-2016), старший руководитель армянских программ американского Международного Республиканского института Артак Шакарян.
Возможности онлайн-обучения армянскому языку для армян диаспоры участники раскрыли во время встречи с основателями движения Мариной и Мелине Казарянами в офисе образовательного движения “М.A.М”.
Представители образовательного фонда “Преподавай, Армения!” представили участникам программы основные направления деятельности фонда, возможности вовлечения в них армян диаспоры.
Профессор “Strategy and Business Communication” Американского университета Армении, бизнес-тренер и консультант Сергей Тантушян провел деловую встречу с молодежью на тему “Убедительная коммуникация: как убедить других познать себя”.
Помимо курсов, молодые послы посетили Центр репатриации и интеграции нашего Офиса, где ответственный по вопросам репатриации Ованнес Алексанян представил тенденции репатриации, процедуры, статистику и рабочие направления нового центра. Участники программы посетили также фонд "Репат Армения", где их приняли соучредитель и исполнительный директор фонда Вардан Марашлян и его команда, представив деятельность структуры. Состоялась также встреча-беседа с репатриантами.