Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է AIWA-ի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ Սփյուռքի հարցերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հոկտեմբերի 3-ին հանդիպել է Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (Armenian International Women’s Association/AIWA) նախագահ Սիլվա Խաչիկեանի, վարչության անդամ Ցոլին Սարեանի և կազմակերպության ներկայացուցիչներ Անի Այվազեանի և Անի Պարսումի հետ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Զարեհ Սինանյանը կարևորել է AIWA-ի գործունեությունը կանանց իրավունքների պաշտպանության, կրթության, գիտության և հասարակական ոլորտներում կանանց ներգրավածության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել շարունակել համատեղ աշխատանքը։
Գլխավոր հանձնակատարն իր խոսքում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության խնդիրներին, խոսել կառավարության կողմից իրականացվող համալիր միջոցառումների մասին՝ ուղղված հայրենակիցների տարատեսակ կարիքների հոգալուն։ Զարեհ Սինայանն ընդգծել է նաև սփյուռքի մի շարք հասարակական կառույցների կարևոր ներդրումը ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ։
Հյուրերը Գլխավոր հանձնակատարի հետ զրույցում ներկայացրել են AIWA-ի ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հայտնել առաջիկա ամիսներին Հայաստանում կազմակերպության մասնաճյուղի ստեղծման մտադրության մասին՝ առավել խորացնելով համագործակցությունը տեղի հասարակական կառույցների, կառավարության և սփյուռքի հետ և մասնակցելով ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հաղթահարման աշխատանքներին։
Հանդիպմանը քննարկվել են մի շարք հարցեր՝ գրասենյակի և AIWA-ի միջև համագործակցության հետագա խորացման ուղղությամբ։

The High Commissioner meets with the AIWA Representatives
On October 3rd, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with the President of the Armenian International Women's Association (AIWA) Silva Katchiguian, Board member Tsoleen Sarian, and representatives of the organization Ani Aivazian and Anni Barsoum.
Zareh Sinanyan welcomed the guests and highlighted the importance of AIWA's initiatives on protecting women's rights, advancing women's education, increasing women's involvement in business and technology, and expressed willingness for continued collaboration.
During the discussion, the High Commissioner emphasized the challenges faced by forcibly displaced Armenians from Nagorno-Karabakh and outlined the multifaceted government efforts to address their diverse needs. Zareh Sinayan also drew attention to the important contributions made by non-profit Diaspora organizations in overcoming the ongoing humanitarian situation.
In a conversation with the High Commissioner, the guests presented AIWA's initiatives, as well as their plan to establish an organization branch in Armenia in the coming months, further deepening the cooperation with local and Diaspora organizations, the Government, and actively participating in initiatives to overcome the humanitarian challenges.
At the meeting, a number of issues were discussed in order to further strengthen the ties between the Office and AIWA.