Ամփոփվեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2023-24թթ․ ծրագրի առաջին փուլը
Հոկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2023-24 թթ․ ծրագրի առաջին՝ հայաստանյան փուլի փակման միջոցառումը:
Միջոցառմանը ներկա էին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի ծրագրի գործադիր տնօրեն Էլիզա Մինասյանը (ԱՄՆ), հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանը և առողջապահական ծրագրերի համակարգող Զառա Ջանիբեկյանը, ծրագրի «ՕԼ հոթելս» լոգիստիկ ընկերության ղեկավար Վլադիմիր Գևորգյանը, ծրագրի աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչներն ու մասնակիցները:
Ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանն ամփոփեց անցած երկու շաբաթների ընթացքում անցկացված աշխատաժողովներն ու հանդիպումները և ներկայացրեց մինչև 2024 թ. օգոստոսը մասնակիցների կողմից իրականացվելիք աշխատանքների հիմնական ուղղությունները: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց գործընկեր կառույցներին և անհատներին՝ երրորդ տարին անընդմեջ իրականացվող ծրագրին աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանն իր խոսքում կարևորեց երիտասարդների վճռականությունը՝ այս դժվարին ժամանակահատվածում գալ Հայաստան և տեղում ծանոթանալ իրավիճակին՝ հետագայում այն սփյուռքին և միջազգային հանրությանը ներկայացնելու նպատակով։ Հաջողություն մաղթելով երիտասարդ դեսպաններին՝ գրասենյակի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ երիտասարդների հետագա աշխատանքը կնպաստի Հայաստան-սփյուռք գործակցության ամրապնդմանն ու միջհամայնքային կապերի ուժեղացմանը:
8 երկրներից ժամանած 18 մասնակիցներն իրենց շնորհակալական խոսքերը հղեցին ծրագիրն իրականացնող թիմին՝ բովանդակային և հագեցած օրակարգ ունենալու համար, ինչպես նաև կիսվեցին հանդիպումներից և աշխատաժողովներից ստացված իրենց տպավորություններով՝ կարևորելով ձեռքբերված փորձն ու գիտելիքները հետագա գործունեության արդյունավետ կազմակերպման համար։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը մեկամյա է: Հայաստանում երկշաբթյա վերապատրաստումից հետո մասնակիցներից յուրաքանչյուրը շարունակելու է աշխատել իր համայնքում՝ կազմակերպելով համայնքային հանդիպումներ, միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում Հայաստանի, գրասենյակի, սփյուռքահայերի ներգրավվածությամբ իրականացվող այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ, որոնց կանդրադառնանք մեր հետագա հրապարակումներում:

Подведены итоги первого этапа программы “Молодой посол диаспоры” 2023-24 гг.
6 октября в Ереване состоялось заключительное мероприятие первого этапа программы “Молодой посол диаспоры” 2023-24 гг..
На мероприятии присутствовали: руководитель нашего Офиса Мушег Гукасян, исполнительный директор программы фонда памяти “Джинишян” Элиза Минасян (США), исполнительный директор фонда Армен Акопян и координатор программ здравоохранения Зара Джанибекян, руководитель логистической компании «All Hotels» Владимир Геворгян, представители рабочей группы и участники программы.
Руководитель программы Грета Мнацаканян подвела итоги двух образовательных  недель и представила основные направления деятельности молодых послов до августа 2024 года. Она также выразила благодарность партнерским организациям и частным лицам за содействие программе, осуществляемой третий год подряд.
Руководитель нашего Офиса Мушег Гукасян в своей речи отметил важность прибытия молодых лидеров диаспоры в страну в это трудный период, чтобы ознакомиться с ситуацией на родине и в дальнейшем представить ее диаспоре и международному сообществу. Пожелав успехов молодым послам, руководитель Офиса выразил уверенность, что будущая работа молодых послов будет способствовать укреплению взаимодействия Армения-Диаспора и межобщинных связей.
Прибывшие из 8 стран 18 участников выразили свою благодарность команде организаторов за содержательную и насыщенную программу, а также поделились своими впечатлениями от встреч и семинаров, подчеркнув важность приобретенного опыта и знаний для эффективной организации дальнейшей деятельности.
Программа “Молодой посол диаспоры” рассчитана на один год. После двухнедельного обучения в Армении каждый из участников продолжит работу в своей общине, организуя собрания по межобщинному обмену опытом работы, публикации на социальных платформах и в СМИ о других программах, реализуемых с участием Армении, Офиса, армян диаспоры и информационных инициатив, о которых мы будем говорить в наших следующих публикациях.