Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի քննարկմանը
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի «ԱրմԱկադեմիա» հարթակի ներքո կազմակերպված հանդիպում-քննարկմանը: Բանախոսների շարքում են եղել նաև աշխարհաքաղաքագետ, Արտաքին և քաղաքական հարաբերությունների կենտրոնի պրոֆեսոր, IPAG-ի պրոֆեսոր Ալեքսանդր դե Վալը, փաստաբան և Մերձավոր Արևելքի գծով աշխարհառազմավարության մասնագետ Արդավան Ամիր-Ասլանին, Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Նատալի դե Օլիվիերան: Նիստը վարել է արվեստի պատմության և սոցիոլոգիայի գիտությունների թեկնածու, HYESTART-ի նախագահ Ալեն Նավարա Նավասարյանը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը քննարկման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ է կատարել հայկական սփյուռքի դերակատարմանը հայկական շահերի առաջմղման, միջազգային կարծիքի ձևավորման և հայրենիքի զարգացման գործում: Բանախոսներն իրենց խոսքում վերլուծել են վերջին տարիներին Հայաստանի շուրջ ծառացած անվտանգային մարտահրավերները, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հիմնարար իրավունքների խախտման և միջազգային հանրության գնահատականները:
Քննարկմանը ներկա են գտնվել Ֆրանսահայերի խորհրդի նախագահ, Գրանթ Թորնթոն Հայաստան ընկերության պատվավոր նախագահ Դանիել Քյուրքջյանը, Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ և այլք:

Главный уполномоченный принял участие в обсуждении Совета армян Франции
Главный уполномоченный Заре Синанян в рамках своего рабочего визита во Францию принял участие в качестве спикера в обсуждении, которое было организовано в рамках платформы «АрмАкадемия» Совета армян Франции. Среди спикеров были геополитик, профессор Центра внешних и политических отношений, профессор IPAG Александр де Валь, юрист и специалист по Ближнему Востоку Ардаван Амир-Аслани, председатель парламентской группы дружбы Португалия-Армения Натали де Оливейра. Модератором выступил кандидат искусствоведческих и социологических наук, президент HYESTART Ален Навара Навасарян.
В ходе дискуссии Заре Синанян отметил важную роль армянской диаспоры в продвижении интересов Армении, формировании международного мнения и развитии Родины. В своем выступлении спикеры проанализировали вызовы безопасности, с которыми столкнулась Армения в последние годы, вопросы нарушения фундаментальных прав людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также оценки международного сообщества.
В обсуждении приняли участие председатель Совета армян Франции, почетный председатель компании «Грант Торнтон Армения» Даниэль Киркджян, заместитель мэра города Вьен Левон Сакунц, представители армянской общины Франции и другие.