Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի քննարկմանը
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի «ԱրմԱկադեմիա» հարթակի ներքո կազմակերպված հանդիպում-քննարկմանը: Բանախոսների շարքում են եղել նաև աշխարհաքաղաքագետ, Արտաքին և քաղաքական հարաբերությունների կենտրոնի պրոֆեսոր, IPAG-ի պրոֆեսոր Ալեքսանդր դե Վալը, փաստաբան և Մերձավոր Արևելքի գծով աշխարհառազմավարության մասնագետ Արդավան Ամիր-Ասլանին, Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Նատալի դե Օլիվիերան: Նիստը վարել է արվեստի պատմության և սոցիոլոգիայի գիտությունների թեկնածու, HYESTART-ի նախագահ Ալեն Նավարա Նավասարյանը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը քննարկման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ է կատարել հայկական սփյուռքի դերակատարմանը հայկական շահերի առաջմղման, միջազգային կարծիքի ձևավորման և հայրենիքի զարգացման գործում: Բանախոսներն իրենց խոսքում վերլուծել են վերջին տարիներին Հայաստանի շուրջ ծառացած անվտանգային մարտահրավերները, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հիմնարար իրավունքների խախտման և միջազգային հանրության գնահատականները:
Քննարկմանը ներկա են գտնվել Ֆրանսահայերի խորհրդի նախագահ, Գրանթ Թորնթոն Հայաստան ընկերության պատվավոր նախագահ Դանիել Քյուրքջյանը, Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ և այլք:

The High Commissioner participated in the discussion of the Council of French Armenians
High Commissioner Zareh Sinanyan participated in a meeting on October 7th, organized by the Council of French Armenians. Other panelists included Ardavan Amir-Aslani (attorney and geostrategy specialist on the Middle East), Alexandre Del Valle (geopolitologist, Center for Foreign and Political Affairs, professor at IPAG), Nathalie de Oliviera (President of Portugal-Armenia Friendship Group). Moderator: Alain Navarra Navassartian (PhD in Art History and Sociology, president of HYESTART).
During the discussion, High Commissioner Zareh Sinanyan emphasized the significant role of the Armenian Diaspora in promoting Armenian interests, influencing international opinion, and developing the homeland. In their speech, the speakers analyzed the security challenges that Armenia has faced in recent years. They also discussed the violation of the fundamental rights of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh, as well as the assessments made by the international community.
The discussion was attended by Daniel Kurkdjian, the President of the Council of French Armenians and the Honorary President of Grant Thornton Armenia, as well as Levon Sakunts, the Deputy Mayor of Vienne. Additionally, representatives from the French Armenian community and others were also present.