Ամփոփվել են Հայ իրավաբանների համագումարի աշխատանքները
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայ իրավաբանների համագումարի վերջին օրվա առանցքային թեման վերաբերում էր հայկական շահերի պաշտպանությանը և դրանց աջակցելու իրավական հիմնախնդիրներին: 30-ից ավելի երկրներից ժամանած 250 սփյուռքահայ իրավաբանների համար որպես բանախոսներ են հանդես եկել Գերմանահայկական իրավաբանների ասոցիացիայի կառավարող խորհրդի անդամ, «Negotiation and Conflict Consulting» կազմակերպության միջազգային բանակցությունների փորձագետ և վեճերի կարգավորման մասնագետ, «Mediators Beyond Borders» միջազգային կազմակերպության հաշտարար, «DWM Deutsche Wirtschafts mediation GmbH»-ի բիզնես հաշտարար և բանակցությունների հարցերով փորձագետ Սառա Աթենա Բաբայեանը, ԱՄՆ հայ փաստաբանների ասոցիացիայի մտավոր սեփականության իրավունքի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանձնաժողովի համանախագահ, «Tono Law Group»-ի ղեկավար Կարեն Տոնոյանը, Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայի համահիմնադիր-անդամ, «BGP Litigation» փաստաբանական գրասենյակի խորհրդական Գայանե Շթոյանը, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի գիտական հարցերով տնօրեն Րաֆֆի Քորթոշյանը: Նիստը վարել է «Orion Worldwide Innovations» ընկերության և հիմնադիր և ղեկավար, «Orion Score» ընկերության հիմնադիր, կառավարման ոլորտի համաշխարհային կարգի խորհրդատու ղեկավար, հրեշտակ-ներդրող Էմմա Առաքելյանը:
Համագումարի վերջին քննարկումն անցկացվել է «Հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարները» թեմայով:
Նիստը վարել է Հանրային հատվածի բարեփոխումների ավագ խորհրդական, «Impact Hub Yerevan»-ի համահիմնադիր և խորհրդի անդամ, մուլտիմեդիա լրագրող, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի նախկին փաստաբան և Լոս Անջելեսի քաղաքային դատախազի նախկին տեղակալ, քաղաքականության գծով խորհրդատու, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի նախկին ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը, իսկ որպես բանախոսներ հանդես են եկել Նիդերլանադահայկական իրավաբանների միության հիմնադիր-նախագահ, «AVS Advocatenkantoor» իրավաբանական գրասենյակի ղեկավար Վազգեն Սարգիսը, Բրիտանահայկական իրավաբանների ընկերակցության համանախագահ, դատական և միջազգային արբիտրաժի փաստաբան Անդրե Եղիզարեանը, Ֆրանսահայ փաստաբանների և իրավաբանների ասոցիացիայի (AFAJA) նախագահ ժան-Վազգեն Ալյանաքեանը, Կալիֆորնիայի Գերագույն դատարանի քրեական հարցերով դատավոր Արմենուհի Աշվանյանը, ԱՄՆ-ի Հայ փաստաբանների միության խորհրդի անդամ, ԱՄՆ հայ կանանց իրավաբանական միության խորհրդի նախագահ Շիլա Փայլանը և Ռուասատանի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի փոխնախագահ Սերգեյ Բրուտյանը:
Այնուհետ համագումարը շարունակվել է զուգահեռ չորս աշխատաժողովներով հետևյալ թեմաներով՝ «ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումների հարցերի շուրջ համատեղ գործակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների, ինչպես նաև ԼՂ հայերի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ գործակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Հայկական ազգային շահերի պաշտպանության և դրանց աջակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարների շուրջ ճանապարհային քարտեզի մշակում»:
Աշխատաժողովների արդյունքների ամփոփմանը հաջորդել է համագումարի փակման արարողությունը:
Հայ իրավաբանների համագումարի գլխավոր գործընկերն է Team Telecom Armenia-ն: Այն ՀՀ տարածքում տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Ընկերությունը առաջին տելեկոմն է, որ իրականացնում է IPO Հայաստանում՝ դառնալով էլ ավելի բաց ու հանրային։
Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը. 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը, որը կապահովի որակյալ ինտերնետով Հայաստանի բոլոր բնակիչներին։

The Armenian Lawyers Assembly has been concluded
The main theme of the last day of the Armenian Lawyers Assembly, organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, was about the protection of Armenian interests and the legal issues related to supporting them. The session was attended by 250 Diaspora Armenian lawyers from over 30 countries.
Among the speakers of the panel discussion were Sara Athena Babaian, a member of the governing board of the German-Armenian Lawyers' Association, an international negotiation expert and dispute resolution specialist from the "Mediators Beyond Borders'' organization, Karen Tonoyan, co-chair of the Committee on Intellectual Property Law and Information Technologies of the American Armenian Bar Association and head of "Tono Law Group", Gaiane Shtoian, a member of the Association of Armenian Lawyers of Russia and a legal advisor and lawyer at "BGP Litigation" law firm, Raffi Kortoshian, Deputy Director of the Foundation for Research on Armenian Architecture. The session was chaired by Emma Arakelyan, founder and head of Orion Worldwide Innovations, founder of Orion Score, a world-class management consultant, and an angel investor.
The final discussion of the conference focused on the prospects of establishing a pan-Armenian network of Armenian lawyers.
The session was chaired by Sarah Anjargolian, senior adviser on public sector reforms, co-founder and board member of "Impact Hub Yerevan", multimedia journalist, former attorney of the US Department of Justice and former deputy Los Angeles City Attorney, political consultant, former Head of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA. The speakers included Vasken Sarkis, the founder-chairman of the Netherlands-Armenian Lawyers' Union, head of the "AVS Advocatenkantoor" legal office, the co-chairman of the British-Armenian Lawyers' Association, Andre Yeghizarian, co-chairman of the British-Armenian Lawyers Association, Jean-Vazgen Alyanakian, the President of the French-Armenian Lawyers' Association (AFAJA), Armenuhi Ashvanian, California Supreme Court (Criminal) Judge, American Armenian Bar Association Board Member, Sheila Paylan, Chair of the Board of the Armenian Women's Lawyers Association, and Sergey Brutyan, the Vice President of the Armenian Lawyers Association of Russia.
Afterwards, the Assembly continued with four parallel workshops on the following topics: "Developing a roadmap for cooperation on legislative reforms", "Developing a roadmap for cooperation on security and emergency situations as well as defending the rights of the Armenians in Nagorno-Karabakh", "Developing a roadmap on supporting and defending the Armenian national interests globally", and "Developing a roadmap on perspectives of creating the pan Armenian Lawyers Network globally".
The closing ceremony of the Assembly followed the summary of the workshop results.
The main partner of the Armenian Lawyers Assembly is Team Telecom Armenia. This company offers mobile and fixed internet, digital television, and mobile and fixed telephony services in the Republic of Armenia. It was the first telecom company in Armenia to conduct an IPO, making it more transparent and accessible.
As the successor of the first telecommunication system in Armenia, Team Telecom combines the extensive experience of the first communication operator with modern technologies. Since 2021, the company has been constructing a unique NGN (Next Generation Network) network in the region, using 25G-PON technology with a speed of 25 Gb/s. This network will provide high-quality internet access to all residents of Armenia.