Մեկնարկել է Զարեհ Սինանյանի այցը Բրյուսել
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Բրյուսելում՝ որպես բանախոս հանդես գալու «Հայաստանի ռազմավարական ապագան. ՀՀ-Եվրոպա» խորագրով համաժողովին: Համաժողովը նախաձեռնել են Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը և Եվրոպայում հայերի միությունը՝ ԵՄ-Հայաստան Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի և Ազգերի զարգացման ինստիտուտ հիմնադրամի աջակցությամբ։
Միջոցառման նպատակն է ստեղծել մի հարթակ, որը կմիավորի նշանավոր հասարակական, քաղաքական գործիչների, փորձագետների, հասարակական կարծիքի առաջնորդների եվրոպական հարկի տակ՝ քննարկելու Հայաստանի եվրաինտեգրման ներուժն ու առկա խոչընդոտները և տարբեր ոլորտներում համագործակցության առկա հնարավորությունները։
Նախևառաջ տեղի է ունեցել ճանաչողական հանդիպում֊քննարկում համաժողովի նիստավարների, բանախոսների և տարբեր երկրներից ժամանած մասնակիցների միջև։
Այնուհետ Բրյուսելի Հայ տան սրահում մեկնարկել են համաժողովի աշխատանքները՝ «ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների խորացում. նոր մարտահրավերներ և անսահմանափակ հնարավորություններ» կարգախոսի ներքո:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը համաժողովի շրջանակներում որպես բանախոս հանդես է եկել «Հայաստանն Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում. կամուրջների ամրացում, համագործակցության զարգացում, իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության միջավայրի հզորացում և խաղաղություն» պանելային քննարկման ընթացքում: Նա շեշտել է Հայաստանի ժողովրդավարության գործընթացներում սփյուռքի մտավոր ներուժի ներգրավման կարևորությունը և ընդգծել, որ հայկական սփյուռքն ակնկալում է ունենալ անվտանգ միջավայր հայրենիքում, որտեղ հայ մարդը կարող է բարգավաճել և հարատևել:
Պանելային նիստին որպես բանախոսներ մասնակցում էին Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավիե Բելամին (Ֆրանսիա), իրավաբան, ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի անդամ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության (ACGRC) վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը և Հայաստան-ԵՄ քաղաքացիական Հասարակության հարթակ (CEPA) համահամակարգող Լուսինե Հակոբյանը:

Заре Синанян с рабочим визитом находится в Брюсселе
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян находится с рабочим визитом в Брюсселе с целью выступить в качестве спикера на конференции «Стратегическое будущее Армении: Армения-Европа». Конференция была инициирована Армянской национальной платформой Форума гражданского общества Восточного партнерства и Союзом армян Европы при поддержке Платформы гражданского общества ЕС-Армения и Фонда развития Института наций.
Цель мероприятия – создание платформы, которая объединит общественных деятелей, политиков, экспертов, лидеров общественного мнения для обсуждения потенциальных и существующих препятствий на пути европейской интеграции Армении, а также возможностей сотрудничества в различных сферах.
В начале прошла ознакомительная встреча-дискуссия между председателями форума, спикерами и участниками из разных стран.
После этого в Армянском доме в Брюсселе началась работа конференции под названием «Углубление отношений между ЕС и Арменией: новые вызовы и неограниченные возможности».
Главный уполномоченный выступил спикером в ходе панельной дискуссии «Армения в регионе Восточного партнерства: углубление связей, развитие сотрудничества, укрепление верховенства закона, улучшение демократической среды и обеспечение мира». Заре Синанян подчеркнул важность вовлечения интеллектуального потенциала диаспоры в демократические процессы в Армении, а также подчеркнул, что армянская диаспора рассчитывает на обеспечение безопасной среды на родине, где каждый армянин может жить и процветать.
На панельной сессии также выступили: депутат Европарламента Франсуа-Ксавье Беллами (Франция), координатор Армянской национальной платформы Форума гражданского общества Восточного партнерства ЕС Овсеп Хуршудян, член Армянской ассоциации юристов Сюзанна Согомонян, председатель правления Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества (ACGRC) Степан Григорян и координатор Платформы гражданского общества Армения-ЕС (CEPA) Лусине Акопян.