Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ղեկավար կազմի հետ
21 Նոյեմբերի 2023
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության  գրասենյակի հրավերով Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում ներկայացրել է Հայաստան-սփյուռք գործակցության ուղղությամբ գրասենյակի աշխատանքները:
Բազմակողմ հանդիպմանը ներկա են գտնվել Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության տարածաշրջանային տնօրեն Բարբարա Բյոնին (նստավայրը՝ ք․ Թբիլիսի), տեղակալ Վերներ Թութին (նստավայրը՝ ք․ Երևան), ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը և Իզմիրլյան հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը:
Զարեհ Սինանյանը հանդիպմանը հանգմանալից անդրադարձ է կատարել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերին ու նախաձեռնություններին՝ ուղղված հայկական համայնքների համագործակցության ընդլայնմանը և սփյուռքի ներուժի համախմբմանը։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է նաև 2023թ․ հուլիսին բացված Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, խոսել կենտրոնի գործունեության և հայրենադարձության խթանմանն ուղղված հետագա նախաձեռնությունների մասին։
Իր խոսքում Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է միջազգային կազմակերպությունների, բարեգործական և հասարակական կառույցների հետ բազմակողմ համագործակցության կարևորությունն ու գրասենյակի պատրաստակամությունը դրա ընդլայնման հարցում։
Գրասենյակի գործընկեր կառույցներ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն հայաստանյան գրասենյակը և Իզմիրլյան հիմնադրամը ևս ներկայացրել են իրենց գործունեությունը և ծրագրերը:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի հետ հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։

The High Commissioner for Diaspora Affairs met with the leadership of the Swiss Cooperation Office in the South Caucasus
21 November 2023
At the invitation of the Swiss Cooperation Office in the South Caucasus, Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs, presented the Office’s activities aimed at promoting cooperation between Armenia and the Diaspora.
The meeting was held at the Yerevan office of the Armenian General Benevolent Union (AGBU). It was attended by Barbara Böni, the Regional Director of Swiss Cooperation in the South Caucasus, Werner Thut, the Deputy Regional Director of Cooperation, Vasken Yacoubian, the AGBU Armenia President, and Armen Chobanyan, the Country Director of the Izmirlian Foundation.
During the meeting, Zareh Sinanyan discussed the programs and initiatives implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs to enhance cooperation among Armenian communities and strengthen the potential of the Diaspora.
The High Commissioner also presented the Repatriation and Integration Center, which was opened in July 2023, and discussed its activities and future initiatives to promote repatriation.
In his speech, Zareh Sinanyan emphasized the importance of collaborating with international organizations, charitable foundations and NGOs, expressing the Office's willingness to expand such cooperation.
The AGBU Armenia and Izmirlian Foundation, partner organizations of the Office, also shared their activities and programs.