Շարունակվում է «Քրդական սփյուռքի հեռանկարները» միջազգային աշխատաժողովը
Լոնդոնի Միդլսեքս համալսարանում ընթացող «Քրդական սփյուռքի հեռանկարները» միջազգային աշխատաժողովի «Դասեր և սփյուռքի ներգրավման առաջարկներ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը պատասխանել է մասնակիցների հարցերին։
Հարցեր են հնչել հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններում երկկողմ ակնկալիքների ձևավորման, փոխվստահության և անկեղծության, սփյուռքի ներգրավման մեխանիզմների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացներում հայկական սփյուռքի դերակատարության, լոբբիստական խմբերի աշխատանքի և Հայաստանում սփյուռքահայերի ներդրումների վերաբերյալ։
Գլխավոր հանձնակատարը նախևառաջ կարևորեց սփյուռքի հետ երկխոսելու, նրանց ձայնը և տեսակետները լսելու, համագործակցության երկկողմ ճանապարհ որդեգրելու անհրաժեշտությունը։ «Սփյուռքը պետք է ներգրավվածություն ունենա հայրենիքի տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ կառավարման համակարգի աշխատանքում։ Շատ կարևոր է նաև, որ սփյուռքի կողմից տարվող աշխատանքները պահպանեն անցյալ-ներկա-ապագա շղթան, և յուրաքանչյուր գործողություն միտված լինի ապագայի բարեփոխմանը»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը։

Продолжается международный семинар “Перспективы курдской диаспоры”
Главный уполномоченный Заре Синанян отвечал на вопросы участников во время круглого стола на тему “Уроки и рекомендации по взаимодействию с диаспорой” на международном семинаре "Перспективы курдской диаспоры" в Мидлсексском университете в Лондоне.
Вопросы касались установления двусторонних ожиданий, укрепления взаимного доверия и искренности в отношениях между Родиной и диаспорой, механизмов участия диаспоры, роли армянской диаспоры в признании Геноцида армян, функций лоббистских групп и инвестиций, сделанных армянами диаспоры в Армении.
Главный уполномоченный подчеркнул императивный характер диалога с диаспорой, отметив важность выслушивания их точек зрения и укрепления двустороннего сотрудничества. “Диаспора должна быть вовлечена в различные сферы Родины, в том числе в работу системы управления. Также очень важно, чтобы работа, проводимая диаспорой, сохраняла цепочку прошлое-настоящее-будущее, и каждое действие было направлено на реформы будущего”, - отметил Заре Синанян.