Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Լոնդոնի «Հայաշեն» և «Հայ հիմնարկ» կազմակերպություններ
Լոնդոն աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելել է Հայկական տեղեկատվության և խորհրդատվության կենտրոն (Հայաշեն) և հանդիպում ունեցել գործադիր տնօրեն Միսակ Օհանյանի և խորհրդի անդամների հետ: Գլխավոր հանձնակատարին է ներկայացվել կենտրոնի գործունեությունը, տարբեր տարիքային խմբերի համար նախատեսված ծրագրերը, արխիվային նյութերը, ամսագրերը:
Զրույց է ծավալվել համայնքային հարցերի, խնդիրների և կազմակերպվածության, ինչպես նաև Հայաստանի ներկայիս մարտահրավերների վերաբերյալ: Ներկաները հատկապես կարևորել են Հայաստանում սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված ծրագրերը և հույս հայտնել, որ սփյուռքը գնալով առավել ներգրավված կլինի հայրենիքի զարգացման գործընթացներին:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Հայ Հիմնարկ (Armenian Institute), որը հիմնադրվել է 2001 թվականին՝ նպատակ ունենալով խթանել երկխոսությունն ու կապերը Հայաստանի, սփյուռքի և տարբեր մշակույթների միջև: Տնօրեն Խուան դե Լարան ներկայացրել է Հայ Հիմնարկի գործունեությունը, միջոցառումները, դասընթացները, գրադարանի թվայնացման աշխատանքները:
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորել է, որ Օքսֆորդի համալսարանի հայագիտության առաջին պրոֆեսորի՝ Գալուստ Գյուլբենկյանի անձնական գրադարանից նվիրաբերված հավաքածուն շարունակում է ընդլայնվել և զարգանալ այլ նշանավոր նվիրատուների ներդրումներով:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են սփյուռքում գործող հայագիտական կենտրոնների խնդիրները, մարտահրավերներն ու Հայաստանի հետ սերտ աշխատանքի կարևորությունը:

Главный уполномоченный посетил лондонские организации Aрмянский информационно-консультационный центр (Hayashen) и Армянское учреждение (Armenian institute)
07 Декабря 2023
В рамках рабочего визита в Лондон главный уполномоченный Заре Синанян посетил Aрмянский информационно-консультационный центр (Hayashen) и встретился с исполнительным директором Мисаком Оганяном и членами Совета. Главному уполномоченному была представлена деятельность центра, программы, предусмотренные для разных возрастных групп, архивные материалы, журналы.
Состоялся разговор о вопросах общины, а также о текущих вызовах Армении. Присутствующие особо отметили важность программ, направленных на вовлечение потенциала диаспоры в Армении, и выразили надежду, что диаспора будет все более вовлечена в процессы развития родины.
Затем главный уполномоченный посетил Армянское учреждение (Armenian institute), которое основано в 2001 году с целью содействия диалогу и связям между Арменией, диаспорой и другими нациями. Директор Хуан де Лара представил деятельность Армянского учреждения, мероприятия, курсы, работы по оцифровке библиотеки.
Главный уполномоченный подчеркнул важность того, что коллекция, подаренная из личной библиотеки Первого профессора арменоведения Оксфордского университета Галуста Гюльбенкяна, продолжает расширяться и развиваться за счет вкладов других видных дарителей.
В конце встречи были обсуждены проблемы, вызовы действующих в диаспоре арменоведческих центров и важность тесной работы с Арменией.