Այցելություն Լոնդոնի «Գևորգ Թահթայան» կիրակնօրյա դպրոց
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Լոնդոնում այցելել է «Գևորգ Թահթայան» կիրակնօրյա ազգային վարժարան և հանդիպում ունեցել տնօրեն Ռուզաննա Թաթուլյանի և խորհրդի անդամների հետ:
Վարժարանը հիմնադրվել է 1978թ.-ին և դասավանդվում է հայոց լեզու՝ արևմտահայերեն և արևելահայերեն (դասական և հայաստանյան ուղղագրությամբ), հայոց պատմություն, երգ և պար մանկապարտեզից մինչև իններորդ դասարան:
Տնօրեն Թաթուլյանը նշել է, որ այժմ վարժարանն ունի 130 աշակերտ: Հանդիպման ընթացքում բարձրաձայնվել են Հայաստանից դասագրքերի առաքմանը, հայ համայնքներում հայերենը՝ որպես 2-րդ լեզու քննության հանձնման չափորոշիչներին, պետականորեն ճանաչված վկայականների հանձնմանն առնչվող հարցեր:
«Վարժարանը ոչ միայն կրթօջախ է հայ երեխաների համար, այլև հայկական կենտրոն է նրանց ծնողների համար: Ուրախ եմ, որ երեխաները հաճույքով են այցելում վարժարան: Լիահույս եմ, որ նրանցից շատերին կտեսնենք մեր «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի շրջանակներում»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:

Посещение Лондонской гимназии «Геворг Тахтаян»
Главный уполномоченный Заре Синанян посетил лондонскую гимназию «Геворг Тахтаян» в Лондоне и встретился с директором Рузанной Татулян и членами Совета.
Гимназия была основана в 1978 году и преподается армянский язык на западноармянском и восточноармянском языках (с классической и армянской орфографией), история Армении, песни и танцы с детского сада до девятого класса.
Директор отметила, что в настоящее время в школе обучается 130 учеников. В ходе встречи были подняты вопросы, касающиеся доставки учебников из Армении, стандартов сдачи экзамена по армянскому языку как второму языку в армянских общинах, выдачи государственно признанных сертификатов.
«Гимназия - это не только очаг образования для армянских детей, но и армянский центр для их родителей. Я рад, что детям нравится посещать школу. Я очень надеюсь, что многих из них мы увидим в рамках нашей учебно-познавательной программы «Шаг к дому»», - отметил Заре Синанян.