«իԳործ» 2024 ծրագրով սփյուռքահայ մասնագետները հրավիրվում են աշխատելու ՀՀ կառավարման համակարգում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2024 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի ժամկետով աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն սփյուռքահայ մասնագետները, ովքեր ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ համարժեք կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
2024 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև մարտի 4-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հարցազրույցների վերջնական փուլը հաջողությամբ անցած մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից աշխատանքի կանցնեն ՀՀ համապատասխան գերատեսչություններում:
Ընտրված մասնակիցներին տրամադրվում է ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ՝ 5 մասնագետներ հնարավորություն կստանան ծրագրի շրջանակներում աշխատել Շիրակի մարզում:
Մասնագետները կարող են լրացնել հայտադիմումը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship:
«իԳործ» ծրագիրն իրականացվում է 5-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում: Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 200 մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի պետական մարմիններում: Ծրագրի ավարտից հետո նրանց 70 տոկոսից ավելին մշտական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, այդ թվում՝ զբաղեցնելով բարձրաստիճան պաշտոններ:
Ծրագիրը ներառվել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության լավագույն փորձերի շտեմարանում, ինչպես նաև որպես օրինակելի ծրագիր ներկայացվել Եվրոպական միության ապագայի ֆորումի շրջանակներում:
Հարցերի պարագայում կարելի է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ diasporafellowships@gov.am էլ. հասցեով:

iGorts 2024: Diaspora Specialists Invited to Contribute to the RA Public Sector
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia is now receiving applications for the iGorts 2024 program. The program offers Armenian professionals from the Diaspora a chance to work in over twenty Armenian state entities for a one-year duration. Eligible applicants include Diaspora specialists with a Bachelor's degree and at least five years of work experience, or those with a Master's degree (or higher) and three years of professional work experience.
Applications for the year 2024 will be accepted until March 4th in Armenian, English, and Russian. Successful candidates who pass the final round of interviews will commence their work in the respective entities starting from September 1 of this year.
Participants in the program will receive a round-trip air ticket to and from Armenia, a monthly salary of 336,000 drams throughout the program, health insurance, and coverage of the residence permit fee for one year.
Through funding provided by the H. Hovnanyan Family Foundation, five specialists will be afforded the opportunity to engage in the program and work within the Shirak province.
Candidates can submit their applications through the website of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs by following this link: http://diaspora.gov.am/en/programs/25/fellowship.
The iGorts program is currently in its fifth iteration, marking a historic initiative as the first program in the Republic of Armenia to involve Armenian specialists from the Diaspora in working for the Armenian Government and other state-level agencies. Over the course of the program, 200 specialists from the Diaspora have already been successfully employed in various Armenian state entities. Notably, after completing the program, more than 70% of participants have chosen to permanently settle in Armenia, with some assuming senior positions within the country.
The program was added to the Repository of Practices of the International Organization for Migration (IOM) and showcased as an exemplary initiative during the EU Future Forum.
For any inquiries, please feel free to contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs at diasporafellowships@gov.am.