Զարեհ Սինանյանը մասնակցում է ՄԱԿ-ի Միգրացիայի և զարգացման համաշխարհային համաժողովին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հունվարի 23-25-ը Ժնևում մասնակցում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Միգրացիայի և զարգացման համաշխարհային 14-րդ համաժողովին։ Այն այս անգամ ներառում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են իրավունքները և միգրացիան, սփյուռքները, կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մարդու շարժունակության վրա, աշխատանքային միգրացիան, մշակույթների պահպանումը, միգրացիայի արդյունքում ձեռք բերված մշակութային ժառանգությունը, միգրացիայի կառավարումը որոշումներ կայացնողների կողմից, կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, քաղհասարակությունների և մասնավոր հատվածի համագործակցությունը։
Համաժողովը Ֆրանսիայի նախագահության եզրափակիչ իրադարձությունն է՝ համախմբելով ավելի քան 100 պետությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և մասնավոր հատվածի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների և երիտասարդ առաջնորդների։
Համաժողովն ընթանում է պանելային քննարկումների, համաժամանակյա նիստերի, բարձր մակարդակի հանդիպումների, կապերի հաստատման միջոցառումների և մշակութային հավաքների ձևաչափով։

Заре Синанян участвует в Глобальном форуме ООН по миграции и развитию
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принимает участие в 14-м Глобальном форуме по миграции и развитию (GFMD), организованном Организацией Объединенных Наций в Женеве с 23 по 25 января. Форум рассматривает различные важные темы, такие как права человека и миграция, диаспоры, влияние изменения климата на мобильность людей, трудовая миграция, сохранение культур, культурного наследия, приобретенного в результате миграции, а также процессы принятия решений и управление миграцией. Кроме того, в нем подчеркивается важность сотрудничества между международными организациями, гражданским обществом и частным сектором.
Форум является заключительным мероприятием председательства Франции и объединяет уважаемых представителей из более чем 100 стран, а также деятелей гражданского общества, частного сектора, местных органов власти и молодых лидеров.
Форум проводится в формате панельных дискуссий, одновременных сессий, встреч на высоком уровне, сетевых мероприятий и культурных встреч.