Խորհրդատվական աջակցության տրամադրում հայրենադարձ գործարարներին
Հունվարի 26-ին Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնում տեղի է ունեցել «Խորհրդատվական աջակցություն Ձեր բիզնեսին» խորագրով հանդիպում-քննարկում՝ ուղղված հայրենադարձների բիզնես նախաձեռնությունների քննարկմանն ու պետական աջակցության ծրագրերի և մասնավոր հատվածի առաջարկների ներկայացմանը։
Հանդիպմանը մասնակցել է 50-ից ավելի հայրենադարձ Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Չեխիայից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Իսրայելից, Լիբանանից, Իրանից և այլ երկրներից։
Միջացառումը մեկնարկել է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի, Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ), «Իրիս բիզնես ինկուբատոր» կազմակերպության և Ակբա բանկի կողմից փոքր և միջին բիզնեսի աջակցմանն ուղղված տարբեր ծրագրերի և նախաձեռնությունների ներկայացմամբ։
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում Սփյուռքի գործերի գրասենյակի հայրենադարձության հարցերով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը, ՆՁԱԿ-ի տնօրեն Հայկ Մարգարյանը, «Իրիս բիզնես ինկուբատոր» կազմակերպության միջոցառումների կազմակերպման և համայնքի ներգրավման ղեկավար Նատալի Նասիբյանն ու Ակբա բանկի վաճառքների կառավարման թիմի ղեկավար Արման Մուրադյանը պատասխանել են հայրենադարձների հարցերին։
Հարցերը վերաբերել են ինչպես Հայաստանում նոր բիզնես սկսելու գործընթացներին, հարկային և մաքսային համակարգերի առանձնահատկություններին, ֆինանսական և վարկային հնարավորություններին, այնպես էլ հայրենադարձների հիմնադրած բիզնեսների զարգացմանը։
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն են ստացել նաև իրենց հուզող հարցերի պատասխանները ստանալ անհատական խորհրդատվությունների շրջանակներում։

Оказание консультативной поддержки бизнесменам-репатриантам
26 января в Центре репатриации и интеграции состоялась встреча на тему «Консультационная поддержка вашего бизнеса». Целью встречи было изучение бизнес-кейсов репатриантов, а также представление программ государственной поддержки и возможностей частного сектора.
В мероприятии приняли участие более 50 репатриантов из разных стран, таких как Канада, Великобритания, Франция, Германия, Испания, Чехия, Грузия, Россия, Украина, Израиль, Ливан, Иран и другие.
Сессия началась с обзора различных программ и инициатив в поддержку малого и среднего бизнеса, предлагаемых Центром репатриации и интеграции, Национальным центром инноваций и предпринимательства, бизнес-инкубатором «Iris» и банком «ACBA».
Встреча была продолжена в интерактивном формате вопросов и ответов, где в качестве спикеров выступили ответственный по вопросам репатриации в Аппарате главного уполномоченного по делам диаспоры Ованнес Алексанян, исполнительный директор Национального центра инноваций и предпринимательства Айк Маргарян, менеджер по мероприятиям и вовлечению общин бизнес-инкубатора «Iris» Натали Насибян и руководитель отдела продаж банка «ACBA» Арам Мурадян.
Вопросы, в основном, касались процедур создания нового бизнеса в Армении, особенностей налоговой и таможенной систем, возможностей в финансовой и кредитной сферах, а также развития бизнеса репатриантов.
В завершение мероприятия участники также получили возможность задать интересующие их вопросы в рамках индивидуальных консультаций.