Հանդիպում «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը հանդիպում է ունեցել «Ջինիշյան» հիշատակի ծրագրի տնօրեն Էլիզ Մինասյանի, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանի և հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Զառա Ջանիբեկյանի հետ: Հանդիպման նպատակն էր ամփոփել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում եռամյա համագործակցության ընթացքում իրականացված աշխատանքները:
Նախևառաջ ներկայացվել են ծրագրի նպատակները, գրասենյակի և մասնակիցների կողմից իրականացված աշխատանքներն ու դրանց արդյունքները, հաջողված պատմություններն ու դժվարությունները, քննարկվել են նաև ծրագրի բարելավմանն ուղղված հնարավորությունները:
Գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանը, բարձր գնահատելով «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հետ համագործակցությունը, ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության, համայնք-գրասենյակ կայուն կապի և համատեղ աշխատանքների իրականացման տեսանկյունից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ շարունակելու համագործակցությունը 2024 թ. «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում ևս:
Հիշեցնենք, որ «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամը 2021 թ. ամբողջությամբ ստանձնեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ամենամյա ծրագրի ֆինանսավորումը: 2022 թ. սկսած՝ ծրագիրն իրականացվում է պետական ֆինանսավորմամբ և հիմնադրամի աջակցությամբ:

Встреча с представителями мемориального фонда «Джинишян»
Руководитель аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры Мушег Гукасян встретился с директором программы памяти фонда «Джинишян» Элиз Минасян, исполнительным директором мемориального фонда «Джинишян» Арменом Акопяном и руководителем программ здравоохранения фонда «Джинишян» Зарой Джанибекян. Целью встречи было подведение итогов работы, проведенной за три года сотрудничества в рамках программы «Молодой посол диаспоры».
В первую очередь были представлены цели программы, работы, проведенные Офисом и участниками и их результаты, успешные истории и трудности, а также обсуждены возможности улучшения программы.
Руководитель Офиса Мушег Гукасян, высоко оценив сотрудничество с Мемориальным фондом «Джинишян», подчеркнул важность программы с точки зрения вовлечения молодежи в процессы, направленные на укрепление отношений Армения-Диаспора, стабильную связь между общинами и Офисом и реализации совместных проектов.
Достигнута договоренность о продолжении сотрудничества в 2024 году в рамках программы «Молодой посол диаспоры».
Напомним, что Мемориальный фонд «Джинишян» в 2021 году полностью взял на себя финансирование ежегодной программы «Молодой посол диаспоры». Начиная с 2022 года программа реализуется при государственном финансировании и поддержке фонда.