Գլխավոր հանձնակատարն հանդիպել է Ռայդի քաղաքապետ Սարգիս Ետելեանին
Ավստրալիա համայնքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Ռայդի քաղաքապետ Սարգիս Ետելեանի հետ։ Հանդիպման մեկնարկին նրանք մոտեցել են Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված խաչքարին, այցելել հուշահամալիր, ինչպես նաև Ռայդի քաղաքային խորհրդի պալատ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տեղի հայ համայնքին առնչվող հարցեր: Այժմ քաղաքում բնակվում է մոտավորապես 15000 հայ, և քաղաքը հանդիսանում է Սիդնեյի շրջանի հայ համայնքի կենտրոններից մեկը: Քաղաքապետ Ետելեանի ջանքերով Ռայդի քաղաքային խորհուրդն ակտիվորեն աջակցել է հայ համայնքին՝ գնահատելով նրանց մշակութային ժառանգությունը և քաղաքում ունեցած ներդրումը:
Սարգիս Ետելեանը Ռայդի քաղաքային խորհրդի ամենաերկար պաշտոնավարող ներկայացուցիչն է: Նա մեծ դեր է ունեցել 2005 թվականին Ռայդի բազմամշակութային կենտրոնի ստեղծման գործում և մշտապես աջակցել է հայ համայնքին ինչպես ինտեգրման, այնպես էլ ինքնության պահպանման հարցերում: 2009 թվականին նա արժանացել է Ավստրալիայի շքանշանի իր ծառայության և ավանդի համար։

Главный уполномоченный встретился с мэром Райда Саркисом Еделяном
В рамках визита в Австралию главный уполномоченный Заре Синанян встретился с мэром Райда Саркисом Еделяном. В начале встречи они посетили мемориальный комплекс, посвященный жертвам Геноцида армян, на территории которого был расположен хачкар, а также палату городского совета Райда.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся местной армянской общины. Сегодня в городе проживает около 15 000 армян, и город является одним из центров армянской общины Сиднея. Усилиями мэра Еделяна городской совет Райда активно поддерживал армянскую общину, высоко оценивая ее культурное наследие и вклад в развитие города.
Саркис Еделян является депутатом городского совета Райда на протяжении многих лет. Он сыграл важную роль в создании Райдского мультикультурного центра в 2005 году и всегда поддерживал армянскую общину как в вопросах интеграции, так и в вопросах сохранения идентичности. В 2009 году он был награжден Орденом Австралии за заслуги и вклад.